Звіт директора

Комунального закладу освіти "Спеціальна школа "Світанок" Дніпропетровської обласної ради" про роботу в минулому 2021-2022 навчальному році.  

Школа – це місце, де дитина має відчувати себе захищеною, щасливою, радісно зустрічатися з друзями, найкращими педагогами – наставниками. Це зосередження доброти почуттів, це веселкові спогади про щасливе, золоте неповторне дитинство.

Наша школа є і має залишатись таким закладом. Тому всю діяльність школи побудовано так, щоб сприяти розвитку дитини з особливими освітніми потребами, гармонізації й взаємин між учнями і педагогами, школою і родиною.

 

        У 2021-2022 н.р. робота школи була спрямована на виконання Законів України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту», «Про охорону дитинства», концепції «Нова українська школа», національну доктрину розвитку освіти, Указів Президента України «Про невідкладні заходи щодо забезпечення функціонування та розвитку освіти України» «Про додаткові заходи щодо підвищення якості освіти в Україні», реалізацію державних регіональних та міських програм у галузі освіти, інших чинних законодавчих нормативних документів.

Заклад освіти здійснював свою діяльність відповідно до Статуту та «Положення про спеціальну школу». З січня 2022 року заклад розпочав роботу по Стратегії розвитку на 2022-2026 навчальні роки. Стратегія розвитку зумовлена якісним оновленням змісту освіти згідно нового Закону України про освіту, який полягає в необхідності привести її у відповідність із європейськими стандартами, потребами сучасного життя, запитами суспільства щодо надання якісних освітніх послуг.

Пріоритетними напрямами розвитку освіти є формування сучасних освітніх компетенцій та формування високого рівня інформаційної культури кожного члена суспільства, якісну підготовку підростаючого покоління до життя в основі якого закладена повна академічна свобода.

Сучасне суспільство перейшло до постіндустріальної доби, в якій цивілізація стала інформаційною. Проблема активного використання інформаційно-комунікаційних та комунікативних технологій стає все актуальнішою. Максимально повному вирішенню цієї проблеми сприяють доцільні методики оптимального використання сучасних інформаційних засобів навчання для підвищення якості надання освітніх послуг.

Так, у Державному стандарті базової і повної загальної середньої освіти зазначено: «Формування інформаційно-комунікаційної компетенції учнів, зміст якої є інтегративним, відбувається у результаті застосування під час вивчення всіх предметів навчального циклу діяльнісного підходу».

Одночасно обов’язковою умовою використання сучасних педагогічних технологій, методичних заходів є збереження фізичного та психічного здоров’я учнів, формування позитивного ставлення до здорового способу життя.

Стратегія розвитку закладу визначає основні шляхи його розвитку. Вона скеровує педагогів до реалізації ціннісних пріоритетів особистості, задоволення освітніх потреб здобувачів освіти, створення освітнього середовища, у якому б реалізувалася сучасна модель випускника, особистості, готового до життя з самореалізацією компетенцій наданих під час здобуття освіти.

Стратегія розвитку закладу спрямована в площину цінностей особистісного розвитку, варіативності й відкритості освітньої системи закладу, зумовлює модернізацію чинників, які впливають на якість освітнього процесу, змісту освіти, форм і методів навчання й виховання, внутрішнього та зовнішнього моніторингів якості знань здобувачів освіти та якості надання педагогами освітніх послуг, прийнятті управлінських рішень.

Стратегія розвитку закладу є комплексом методичних, матеріально-технічних та управлінських проектів із визначенням шляхів їх реалізації. У ній максимально враховані потреби учасників освітнього процесу.

Проекти, з яких складається Стратегія розвитку закладу, допоможуть вирішити такі завдання:

- організація методичної роботи в закладі відповідно вимогам Законів України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту»;

- створення умов для проведення освітнього процесу, які забезпечують збереження фізичного та психічного здоров’я здобувачів освіти, створення умов для надання учням якісних корекційно-розвиткових послуг;

- організація моніторингів якості знань та надання освітніх послуг;

- професійний розвиток педагогічних кадрів; - забезпечення, оптимізація та покращення матеріально-технічної бази;

- забезпечення прозорості та інформаційної відкритості роботи закладу.

Основними результатами Стратегії розвитку закладу освіти будуть удосконалення й модернізація сучасного освітнього середовища закладу, системні позитивні зміни, підвищення якості надання освітніх послуг. Стратегія розвитку закладу дасть можливість виробити пріоритетні напрями діяльності закладу на найближчі роки

Робота педагогічного колективу спрямована на розвиток особистості учнів шляхом формування та застосування компетентностей, підвищення ефективності навчально-виховного процесу, корекцію та відновлення вад психофізичного розвитку дитини, на створення умов для розвитку творчого потенціалу та самореалізації дитини з особливими потребами, прищеплення загальнолюдських цінностей, залучення до народних традицій та духовної культури, розвиток здібностей на подальшу соціалізацію.

Педагогічний колектив прагне домогтися, щоб кожна дитина відчувала себе повноправним членом шкільного колективу. На це спрямована система учнівського самоврядування, гурткова робота, виховна, корекційно-розвиткова робота.

Відповідно до Статуту КЗО «Спеціальна школа «Світанок»« ДОР» головною метою закладу було забезпечення права дітей з особливими освітніми потребами, зумовленими стійкими фізичними, психічними, інтелектуальними або сенсорними порушеннями на здобуття загальної середньої освіти з урахуваннями особливостей їх психофізичного розвитку.

В школі створено умови для максимального розкриття дитини з порушенням розумового інтелектуального розвитку та реалізації її здібностей для всебічного і психологічного розвитку через співпрацю учнів і педагогів, що дозволяє якнайповніше об’єднати навчальну, корекційну, виховну, позакласну сфери діяльності за умов співдружності й дає можливість реалізувати індивідуальні освітні траєкторії учнів, а також сформувати простір, що об’єднує в єдиний функціональний комплекс освітні, виховні, корекційно-розвиткові й оздоровчі процеси.

* Коротка інформаційна довідка.

Учнів на кінець навчального року – 164

з них :

дітей-сиріт - 5

дітей, позбавлених батьківського піклування – 6

дітей з малозабезпечених сімей - 12

дітей з багатодітних сімей - 50

дітей з інвалідністю - 54

дітей під опікою та піклуванням – 9

дітей в прийомній сім`ї – 2

Кількість класів – 19:

класи корекційно-розвиткового відділення для дітей з помірною розумовою відсталістю – 6

класи для дітей з легкою розумовою відсталістю – 12

клас професійно-трудового навчання – 1

Кількість випускників – 35

Кількість педагогів – 42:

З них дефектологів - 24

З них: з «вищою категорією» – 13

з І категорією – 9

з ІІ категорією – 8

Мають звання:

«Вчитель-методист» – 2

«Старший вчитель» – 4

Нагороджені:

 «Відмінник освіти України» – 6

Грамота Міністерства освіти і науки – 9

 «А.С.Макаренко» - 1

В закладі функціонувало 3 структурні підрозділи:

спеціальна загальноосвітня школа

корекційно-розвиткове відділення

інтернат (пансіон)

Діяв консультативний пункт.

 

*Внутрішній контроль.

Під час війни школа стає осередком, який дає змогу дітям отримувати не лише знання, але й психологічну підтримку, не втрачати відчуття приналежності до спільноти. Тому наш педагогічнийколектив гнучко підійшв до організації роботи школи та налаштували освітній процес так, щоб він був комфортним і нетравмівним для дітей та педагогів.

Контроль за наданням якісних освітніх послуг, організацією корекційно-розвиткової роботи, які пропонує педагогічний колектив школи батькам та учням, є постійним вектором діяльності закладу, глобальним завданням адміністрації. Відвідування уроків, виховних заходів та корекційних занять, співбесіди з учителями, вихователями, проведення теоретичних практикумів, робота методичної та педагогічної рад, методичних об’єднань-аспекти управлінської та методичної діяльності.

Аналіз дистанційного навчання, відвіданих уроків за І півріччя, корекційних занять, виховних заходів сприяє підвищенню фахової майстерності педагога, позитивного педагогічного досвіду, зміцненню психологічного настрою вчителів та вихователів, віри у свої можливості.

Внутрішкільний контроль закладу відповідає таким вимогам, як плановість, систематичність, оперативність і об’єктивність. Контролем охоплено всіх працівників закладу залежно від їх посадових обов’язків і всі ділянки роботи школи завдяки поєднанню різних видів контролю як за змістом, часом так і за періодичністю й функціями.

Аналіз результатів внутрішкільного контролю знаходить відображення в рішеннях педагогічної ради школи, відповідних наказах по навчальному закладу.

Крім контролю за рівнем знань і навчальних досягнень учнів, проводяться систематичні дослідження стану відвідування занять та стану навчальної дисципліни.

У закладі забезпечено умови для ґрунтовної та різноманітної реалізації навчальної функції контролю, існує можливість не лише спостерігати за тим, як працює учитель, вихователь, корекційний педагог, або класний керівник, класовод, але й під час виконання ним конкретного завдання навчати його, допомагати вдосконалювати рівень досягнень учнів і педагогічної майстерності.

напрямки діяльності школи реалізовувались шляхом впровадження сучасних інноваційних технологій, методики активного і інтерактивного навчання і виховання учнів, компетентнісного підходу до навчання школярів.

Основними завданнями, які забезпечують внутрішкільний контроль є:

періодична перевірка виконання вимог державних авторських програм із предметів;

систематичний контроль за якістю викладання навчальних дисциплін, дотримання учителями науково обґрунтованих вимог до змісту, форм і методів навчально-виховної роботи;

внутрішкільний контроль за процесом засвоєння знань, умінь, навичок учнями, рівнем їхнього розвитку;

надання допомоги педагогам у навчально-виховній, корекційно-розвитковій роботі та в удосконаленні своєї педагогічної майстерності;

вивчення досвіду роботи педагогів;

постійна перевірка виконання усіх планів роботи школи та прийняття управлінських рішень.

 На сучасному етапі адміністрація закладу розділяє цілі та завдання контролю за такими напрямками:

дидактична діяльність педагога;

виховна діяльність педагога;

розвиток учнів;

рівень педагогічної майстерності вихователя, корекційного педагога;

робота зі шкільною документацією;

виконання санітарно-гігієнічного режиму;.

організаційно-управлінська діяльність педагогів.

Вивчення науково-методичного рівня педагогічного колективу та стан навчально-виховного, корекційно-розвиткового процесів у закладі здійснюється за допомогою таких методів:

спостереження й аналізу уроків та інших форм навчально-виховного, корекційно-розвиткового процесів;

анкетування учителів, учнів, батьків для одержання достовірної інформації;

індивідуальних бесід із учителями, вихователями, учнями, батьками;

аналізу документації (рішення педагогічних рад, матеріали доповідей і методичних матеріалів, плани конспектів уроків, предметних гуртків, факультативів, психолого-педагогічні характеристики учнів тощо) ;

вивчення результатів діяльності учнів, контрольні роботи, завдання творчого характеру, конкурси тощо) ;

творчих бесід, педагогічного консиліуму;

експертного опитування й оцінювання;

контролю рівня навчальних досягнень учнів;.

тестування;

інтерв’ю;

самооцінка.

Протягом І семестру адміністрацією закладу проводилась комплексна перевірка стану викладання предметів:

Математика (Жирова І.В., Мироненко О.Д., листопад 2021).

Географія (Машевська І.М., Буряк А.О., січень 2022).

 

*Ведення ділової документації.

Відповідно до Законів України «Про освіту», «Про загальноосвітній навчальний заклад», Положення про спеціальну школу члени трудового колективу школи здійснюють навчально-виховну, корекційно-розвиткову, піклувальну, діагностико-прогностичну, організаційно-регулювальну, контрольно-коригувальну й інші види діяльності.

Фіксація організаційно-управлінських рішень здійснюється у школі відповідно Інструкції з діловодства у закладах загальної середньої освіти (затвердженої наказом МОН України від 25.06.2018р. № 676).

В своїй роботі педагогічний колектив також керується документами «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронний цифровий підпис», наказом Міністерства юстиції України від 11 листопада 2014 року № 1886/5 «Про затвердження порядку роботи з електронними документами у діловодстві та їх підготовки до передавання на архівне зберігання».

Логічно обґрунтованими додатками до плану є плани роботи за різними напрямками.

 

*Кадрове забезпечення.

Упродовж 2021-2022 навчального року заклад було забезпечено педагогічними кадрами майже в повному обсязі. Педагоги виконують свої обов’язки сумлінно, вміють зацікавити дітей, проявляють ініціативу, творчість і винахідливість.

В минулому навчальному році працювало 43 педагогічних працівника: педагог-організатор, практичний психолог, 10 вихователів, соціальний педагог, 2 вчителя-логопеда, керівник гуртка, вчитель з ЛФК, вчителі-дефектологи а також, 2 медичні сестри, лікар.

Вищу освіту має 39 педагогів, 4 - середню спеціальну.

Значна увага приділяється підвищенню та удосконаленню комп’ютерної грамотності педагогів. З цією метою в закладі створені всі умови для занять з комп’ютером, вільний доступ до комп’ютерної техніки, мережі Інтернет.

Згідно із штатним розкладом на виконання Законів України «Про освіту», «Про охорону праці» в закладі розроблено та запроваджено в дію посадові інструкції працівників, якість виконання яких перебуває під постійним контролем адміністрації.

 

*Інформаційно-педагогічні технології в роботі.

Інноваційно-освітня діяльність школи характеризується пошуком нових і вдосконаленням існуючих концепцій, принципів, підходів до освіти, суттєвими змінами в змісті, формах і методах навчання, виховання, корекційно-розвиткової роботи, управління навчально-виховним процесом.

Багато педагогів використовують комбіновані технології системи.

Особистісно орієнтовані й інтерактивні технології навчання і виховання за рівнем упровадження в школі є загально педагогічними.

В школі функціонує комп’ютерний клас, в якому проводяться уроки інформатики, комп’ютерної грамоти та уроки з інших предметів. Комп’ютери приєднано до мережі Інтернет. Мультимедійні комплекси встановлено в 3 кабінетах, читальній залі, 3 навчальних кабінети оснащено комп’ютерами, широко використовуються ноутбуки.

Наявність мультимедійних комплексів дає можливість використовувати інформаційні технології під час проведення уроків, виховних і методичних заходів, презентації мультимедійних проектів на педагогічних радах і нарадах педагогів, семінарах з корекційної педагогіки. З метою систематизації інноваційно-педагогічних, інформаційних технологій у навчально-виховний, корекційно-реабілітаційний процеси в школі створено та поновлюється банк електронних засобів навчання, презентацій. Проводиться робота над створенням шкільної медіа теки. В управлінській діяльності використовується банк електронних документів.

Щоб зацікавити учнів, учителю необхідно постійно оновлювати та урізноманітнювати навчальну діяльність, позашкільні інтереси і захоплення дітей до навчального процесу

Розроблено й проведено багато нестандартних, інтегрованих уроків і позакласних заходів. Педагоги закладу використовують у своїй роботі різноманітні сучасні форми й методи роботи. У них надзвичайні задуми, організація, методика проведення.

Урок-дослідження “Відновлення деформованих текстів різних типів мовлення”. (Капелюха Н.Г. - 7 клас).

Урок рольової гри “Презентація улюбленої казки” (Капелюха Н.Г. - 6 клас).

Урок-подорож “Чарівний гудзик” (Толкачова Т.М.5 Р клас).

 Урок - дефіле “Моя творча робота”(Красільна О.М. - 9 клас).

Виготовлення міні-пано “Листочок каштану” в техніці стрінг-арт - предметно-практичне навчання (Борщова І.П. - 6 Р клас).

Урок дослідження “Я і рослинка” (Поморцева Н.Б. -1 клас).

Урок-самопізнання “Рослинний світ Дніпропетровщини”(Машевська І.М.- 9А клас).

Урок-панорама ідей “Клімат Європи” (Машевська І.М. - 8-А клас).

Урок-дослідження “Властивості води” (Буряк А.О. - 6 клас).

Урок-казка “У пошуках весни” (Мамонова Ю.І. 2 Р клас).

Урок-віктрина “Анімаційні ефекти - зміна слайдів” (Климчук Л.С.9 -А клас)

Урок-мандрівка океанами компютерних знань до Острова скарбів. (Климчук Л.С.9 -А клас).

Урок-гра “Значущі частини слова» (Панкіна Н.С. - 5 клас).

Урок-практикум “Спостереження за будовою текстів різних типів”

(Панкіна Н.С. - 8-А клас).

Урок-конкурс на кращого читця поезії В.Сосюри. (Панкіна Н.С. - 5 клас).

Урок відкритих думок “Я обираю здоровя” (Сердюченко Н.В. - 5 клас).

Міжпредметний інтегрований урок “Прислівя та приказки про здоровя” (Сердюченко Н.В. - 5 клас).

Урок-мандрівка з валеології “У країні Гігієни”(Сердюченко Н.В. - 6 Р клас).

Логопедичне заняття з елементами рольової гри “Робота над лексичною темою “Посуд”. Уточнення і закріплення вимови (ш). (Сапогова Г.М. - 6 Р клас)

Урок - презентація творчих проектів “Розробка схем шкільних квітників”

( Бедей Н.І. - 9 клас).

Урок - мандрівка “Відео - екскурсія до ботанічного саду”. (Капелюха Н.Г. - 8 клас).

Корекційне заняття з використанням нейропсихологічних вправ: “Гімнастика для мозку”. (Володько В.В.).

Цікаво, креативно, на високому методичному рівні з застосуванням інноваційно-педагогічних технологій вчителі-дефектологи провели предметні тижні:

Тиждень початкової школи «Кожен день у нас цікавий, веселковий і яскравий» (Мироненко О.Д., Унгер І.О., Поморцева Н.Б., Сачко Н.Л.).

Тиждень фізкультури і спорту (Пересада І.В.).

Тиждень корекційно - розвиткових занять (Гопка Л.В., вчителі реабілітаційного відділення).

Тиждень географії і природничих наук «Земля у нас одна» (Буряк А.О., Машевська І.М.).

Тиждень математики та інформатики (Жирова І.В., Мироненко О.Д.).

Тиждень соціально-побутового орієнтування (Гопка Л.В.).

Тиждень музики (Олійник Г.М.).

 Оновлюється веб сайт школи, на якому розміщується загальна інформація про заклад.

 Проводиться робота щодо оновлення електронного банку даних про учнів і педагогічних працівників школи, що забезпечує взаємодію між відповідними рівнями системи освіти.

 

*Ефективність навчально-виховного процесу.

У 2021-2022 навчальному році в школі функціонувало 19 класів, у яких навчалось 164 учня. Середня наповнюваність класів 10-11 учнів. За рік вибув 1 учень, прибуло 4 учня.

Адміністрація закладу постійно вдосконалює систему контролю за навчальними досягненнями учнів, стан відвідування учнів школи та інших.

Аналіз результатів кожного навчального року свідчить про стабільність динаміки навчальних досягнень.

На високому рівні освітньої діяльності продовжує триматися рівень навчальних досягнень учнів початкових класів, що свідчить про професіоналізм учителів, їхній творчий пошук.

Динаміка навчальних досягнень учнів 5-9 класів за результатами річного оцінювання є стабільною, а якість навчання відповідає достатньому рівню освітньої діяльності. Учні старших класів потребують особливої уваги до себе й контролю з боку батьків, педагогів, адміністрації. Крім повсякденної роботи з метою корекційного розвитку зі слабо встигаючими учнями, проводяться малі педради, психолого-медико – педагогічні консиліуми, розглядаються питання під час складання індивідуальної програми розвитку.

Індивідуальні навчальні плани складені на основі Типових навчальних планів, затверджених МОН України відповідного класу та відповідними програмами з предметів, погоджені письмово з батьками, логопедом, психологом, провідними фахівцями школи та затверджені директором школи. Розклад занять узгоджено з батьками.

За результатами моніторингу рівня знань з основних навчальних предметів в 2021-2022 н.р, діти індивідуальної форми навчання засвоїли матеріал на достатньому рівні, з деяких предметів - в межах своїх пізнавальних можливостей.

У закладі створено всі умови щодо дотримання пріоритетних форм навчально-виховного процесу.

Структура навчального року - семестрова. Режим дня для дітей відповідає вимогам. За результатами 2021-2022 н.р. всі 125 учнів атестовані. На достатньому рівні навчається 49 учнів. Покращились показники навчальних досягнень за рік у порівнянні з минулим навчальним роком: у старшій школі (9 «а» клас – класний керівник Панкіна Н.С., 9 «б» клас – класний керівник Сердюченко Н.В.). Добрі показники якості навчання у 5 класі - класний керівник Бедей Н.І., 6 класи – класний керівник Капелюха Н.Г.

Навчальний процес минулого 2021-2022 навчального року здійснювався згідно з робочим навчальним планом. Робочий навчальний план розроблений на виконання Закону України «Про освіту», Концепції Нової української школи. Державного стандарту початкової освіти затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 87, у спеціальних закладах загальної середньої освіти для дітей з особливими освітніми потребами, виконання абзацу двадцять другого частини першої статті 64 Закону України «Про освіту», з метою впровадження Державного стандарту початкової загальної освіти для дітей з особливими освітніми потребами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2013 р. № 607, у спеціальних закладах загальної середньої освіти для дітей з особливими освітніми потребами та на виконання абзацу двадцять другого частини першої статті 64 Закону України «Про освіту», з метою впровадження Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. № 1392, у спеціальних закладах загальної середньої освіти для дітей з особливими освітніми потребами.  

Таким чином робочий навчальний план на 2020 - 2021 навчальний рік складався:

з урахуванням особливостей навчально-пізнавальної діяльності учні 1-х класів з порушеннями інтелектуального розвитку навчаються за типовими освітніми програмами, затвердженими наказом Міністерства освіти і науки України від 26.07.2018 № 816 «Про затвердження типової освітньої програми початкової освіти спеціальних закладів загальної середньої освіти для учнів 1 класів з інтелектуальними порушеннями» (додаток 11);

учні 2-х класів для дітей з порушеннями інтелектуального розвитку навчаються за типовими освітніми програмами, затвердженими наказом МОН від 02.07.2019 № 917 «Про затвердження типової освітньої програми початкової освіти спеціальних закладів загальної середньої освіти для учнів 2 класу з порушеннями інтелектуального розвитку»;

учні 3-х класів для дітей з порушеннями інтелектуального розвитку навчаються за типовими освітніми програмами, затвердженими наказом МОН від 01.04.2020 № 467 «Про затвердження типової освітньої програми початкової освіти спеціальних закладів загальної середньої освіти для учнів 3 класу з порушеннями інтелектуального розвитку»;

учні 4-х класів для дітей з порушеннями інтелектуального розвитку навчаються за типовими освітніми програмами, затвердженими наказом МОН від 29.01.2021 № 121 «Про затвердження типової освітньої програми початкової освіти спеціальних закладів загальної середньої освіти для учнів 4 класу з порушеннями інтелектуального розвитку»;

учні 5-10-х класів спеціальних закладів освіти всіх видів навчаються за типовими освітніми програмами, затвердженими наказом МОН від 12.06.2018 року № 627 «Про затвердження типової освітньої програми спеціальних закладів загальної середньої освіти ІІ ступеня для дітей з особливими освітніми потребами» (зі змінами, накази МОН від 26.07.2018 № 815, від 10.06.2019 № 808);

для учнів 1Р класу (1 рік навчання) за типовою освітньою програмою для дітей з аутичними порушеннями тяжкого ступеня; інтелектуальними порушеннями помірного та тяжкого ступенів затвердженою наказом МОіН України від 16.08.2018 № 917 (додаток 16);

для учнів 2Р класу (2 рік навчання) за Типовою освітньою програмою спеціальних закладів загальної середньої освіти І ступеня для дітей з інтелектуальними порушеннями помірного та тяжкого ступенів затвердженою наказом МОН України від 25.06.2018 р. № 693, (додатки 19);

для учнів 3Р класу (3 рік навчання) за типовою освітньою програмою спеціальних закладів загальної середньої освіти І ступеня для дітей з інтелектуальними порушеннями помірного та тяжкого ступенів, затвердженою наказом МОН України від 10.06.2019 р. № 808 (додаток 19.1);

для 4 р класу (4 рік навчання)– за типовою освітньою програмою спеціальних закладів загальної середньої освіти І ступеня для дітей з інтелектуальними порушеннями помірного та тяжкого ступенів затвердженою наказом МОН України від 10.06.2019р. № 808 (додаток 19.1);

для 5Р класу (5-7 рік навчання) за типовою освітньою програмою спеціальних закладів загальної середньої освіти ІІ ступеня для дітей з інтелектуальними порушеннями помірного та тяжкого ступенів затвердженою наказом МОН України від 10.06.2019 р. № 808 (додаток 19.1);

для 6Р класу (8-9 рік навчання) за типовою освітньою програмою спеціальних закладів загальної середньої освіти ІІ ступеня для дітей з інтелектуальними порушеннями помірного та тяжкого ступенів затвердженою наказом МОН України від 10.06.2019 р. № 808 (додаток 19.1);

10 клас - за навчальним планом підготовки кваліфікованих працівників з професії «Озеленювач». Відповідно до ліцензії Серія АЕ № 636514 .

від 18.05.2015р., відповідно до рішень ДАК від 24 листопада 2011 р., протокол № 91 (наказ Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 29.11.2011р. № 2951 - Л). Акредаційної комісії від 25 листопада 2014 р., протокол № 113 (наказ Міністерства освіти і науки України від 05.12.2014 № 3090л).

*Ефективність роботи корекційно-розвиткового відділення.

Корекційно-розвиткові послуги – це комплексна система заходів супроводження особи з особливими освітніми потребами у процесі навчання, що спрямовані на корекцію порушень шляхом розвитку особистості, її пізнавальної діяльності, емоційно-вольової сфери та мовлення.

Зміст корекційно-розвиткової роботи визначається з урахуванням особливостей розвитку дітей з особливими освітніми потребами, мети, завдань та напрямів такої роботи.

Відділення корекційно-розвиткової роботи є невід’ємною структурною складовою комунального закладу освіти «Спеціальна школа «Світанок» Дніпропетровської обласної ради».

У своїй діяльності відділення керується Конституцією України, Законами України, «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», «Про реабілітацію інвалідів в Україні», «Про соціальні послуги», актами Президента України, Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства освіти та науки, статутом школи, а також положеннями про спеціальну школу, про індивідуальну форму навчання в загальноосвітніх навчальних закладах, про психологічну службу системи освіти.

Послуги в закладі надаються в рамках корекційно-розвиткового складника освітньої програми та навчального плану з урахуванням індивідуальних програм розвитку учнів.

На достатньому професійному рівні здійснювалось соціально-психологічне забезпечення освітнього процесу практичним психологом Володько В.В., соціально-педагогічний патронаж – соціальним педагогом Климчук Л.С. Практичний психолог Володько В.В. проводила діагностичну, консультаційну, корекційно-відновлювальну роботу, здійснювала психологічну просвіту фахівців та батьків, психологічний супровід дітей.

Вчителі-логопеди школи (Сапогова Г.М., Сердечна Д.В.) продовжують впроваджувати у роботу з розвитку мовлення елементи Су-джок терапії; елементи кінезіотерапії та біоенергопластики. Заняття з розвитку мовлення проводились у груповій, підгруповій формі, з учнями з важкими порушеннями мовлення проводились індивідуальні заняття. Під час корекційно-розвиткових занять з альтернативної комунікації вчитель Сердечна Д.В. працювала над формуванням комунікативних навичок у дітей з інтелектуальними порушеннями помірного ступеня (комунікація за допомогою міміки, жестів, графічних зображень тощо), формувала вміння використовувати ці комунікативні навички у процесі соціальної взаємодії.

Для занять з ЛФК комплектуються групи по класах згідно медичних показань учнів. З окремими учнями 4 Р класу проводились індивідуальні заняття. Вчитель адаптивної фізичної культури, інструктор ЛФК Демиденко Т.О. для розвитку координації рухів виготовила спеціальну «Дошку-баланс», для проведення загальнорозвивальних вправ використовує різнокольорові стрічки, степ-платформи. З метою підвищення інтересу до занять впроваджує елементи такого виду спорту як «Черлідінг». Для корекції плоскостопості Демиденко Т.О. виготовила різнокольорові корекційні доріжки розвитку.

Під час корекційних занять з психомоторного та сенсорного розвитку педагоги Мамонова Ю.І., Бистрицька О.Г. працювали над корекцією зорово-моторної координації, корекцією зорового сприймання шляхом систематичного цілеспрямованого розвитку у дітей сприйняття кольору, форми, величини, формуванням просторово-часових орієнтувань, розвитком слухового сприймання, загальної та дрібної моторики тощо.

Педагоги Білоусова В.О., Олійник Г.М. на корекційно-розвиткових заняттях з ритміки основну увагу спрямовують на розвиток просторового орієнтування і точності рухів. Постійно використовують різноманітні вправи, що розвивають у дітей координацію і точність рухів, орієнтування в просторі, почуття ритму: ритміко-гімнастичні вправи; вправи з дитячими музичними інструментами.

Під час корекційних занять з соціально-побутового орієнтування здійснюється підготовка здобувачів освіти з особливими освітніми потребами до самостійного життя шляхом надання їм відповідних знань, вироблення практичних умінь та навичок життєвої і соціальної компетентності.

Система роботи з учнями з інтелектуальними порушеннями помірного ступеня (класоводи Хижняк Т.А., Борщова І.П., Толкачова Т.М., Кисельова К.І., Бистрицька О.Г., Мамонова Ю.І.) передбачає:

використання корекцйно-розвивальних технологій навчання (технологій розвитку пізнавальної, комунікативної, сенсомоторної діяльності; використання допоміжних та альтернативних засобів навчання);

створення корекційно-розвивального освітнього середовища, залучення до освітньо-корекційного процесу батьків учня та їхня просвіта.

Уроки з дітьми з інтелектуальними порушеннями помірного ступеня носять комбінований характер: педагоги, відчуваючи, що увага дітей виснажується, гнучко «перемикають» їх на інший вид діяльності (з урахуванням індивідуальних особливостей). Так, заняття з формування елементарних математичних уявлень може поєднуватися з прослуховуванням музики або малюванням тощо. Набуті дітьми елементарні знання, вміння та навички закріплюються під час корекційно-розвиткових занять, у позаурочний час. Спочатку діти виконують певні завдання з активною допомогою та за підтримки дорослого, а потім намагаються це робити самостійно.

Кожна дитина, яка здобуває освіту в КЗО «Спеціальна школа «Світанок» ДОР» стає об’єктом уваги психолого-педагогічного консиліуму. На засіданнях консиліумів згідно графіку фахівці школи обговорюють особливості розвитку кожного учня, визначають зміст психолого-педагогічної допомоги під час проведення у позаурочний час корекційно-розвиткових занять, необхідність адаптації, модифікації змісту навчального матеріалу відповідно до індивідуальних можливостей тощо.

Протягом року було проведено 27 засідань ППК, обстежено 281 учень.

Третій рік працює група по розробці і реалізації індивідуальних програм розвитку для учнів закладу. Обговорення динаміки розвитку дітей кожного класу та результатів корекційно-розвиткової роботи здійснювалось у грудні місяці під час психолого-педагогічних консиліумів. Після обговорення кожним членом групи формулювались висновки щодо змін у відповідній сфері розвитку/вивченні навчального предмету, надавались рекомендації, корегувались короткострокові завдання (за потребою). Основними принципами роботи фахівців є командний підхід, залучення батьків до складання та реалізації карток ІПР. У звязку з введенням воєнного стану з 24.02.2022 р. і запровадженням дистанційної форми навчання психолого-педагогічні консиліуми у кінці навчального року були перенесені на вересень місяць.

Ефективність навчально-корекційного процесу залежить від активної спільної діяльності педагогів з батьками, які виховують дітей з особливими освітніми потребами, тому у закладі працює консультативний пункт, завданнями якого є проведення консультацій для батьків, які виховують дітей зі складними порушеннями психофізичного розвитку, для педагогічних працівників, які працюють з такими дітьми та їх батьками. За рік адміністрацією закладу, психологом, логопедом, соціальним педагогом, лікарем було надано 91 консультація стосовно психологічних особливостей учнів і напрямків їх корекції, причин порушень поведінки учнів і шляхів взаємодії батьків і педагогів в їх подоланні, логопедичної допомоги дітям та інше. Систематичне консультування батьків здійснювалось спеціалістами з використанням як традиційних форм, так і нових технологій – онлайн-консультування, онлайн-анкетування, перегляд відео у месенджері Viber.

На підставі заяв батьків, довідок ЛКК, висновків про комплексну психолого-педагогічної оцінки розвитку дитини інклюзивно-ресурних центрів у 2021-2022 н.р за індивідуальною формою навчання були охоплені 7 учнів (4 % від загальної кількості учнів школи).Навчання дітей здійснювали вчителі-дефектологи: Хижняк Т.А., Борщова І.П., Сачко Н.Л., Панкіна Н.С., Толкачова Т.М., Сердюченко Н.В., Кисельова К.І.

Навчання учнів здійснювалось відповідно до положення про індивідуальну форму навчання. Індивідуальні навчальні плани для навчання учнів розроблялись відповідно до Типових навчальних планів Міністерства освіти і науки України, згідно відповідних навчальних програм з предметів. Оцінювання навчальних досягнень учнів здійснюється відповідно до діючих нормативних документів Міністерства освіти і науки України.

Таким чином, ефективна робота корекційно-розвиткового відділення забезпечується на основі урахування індивідуальних особливостей учнів, гнучкої адаптації змісту навчання до їх можливостей, а також забезпеченням методичних основ психолого-педагогічного супроводу. Важливим є використання різноманітних інноваційних методів і методик роботи з учнями, у тому числі інформаційно-комунікативних технологій та можливостей мережі Інтернет.

 

*Методична робота.

Методична робота ― важлива складова післядипломної педагогічної освіти, що має цілісну систему дій і заходів, спрямованих на підвищення кваліфікації та професійної майстерності кожного педагогічного працівника, розвиток творчого потенціалу педагогічного колективу, досягнення позитивних результатів навчально-виховного процесу. Вона має ґрунтуватися на сучасних досягненнях психолого-педагогічної науки з урахуванням досвіду діяльності педагогів і конкретного аналізу результатів навчально-виховного процесу. Участь у методичній роботі має бути професійним обов’язком кожного педагогічного працівника. 

Учитель школи – ключова постать у сучасному освітньому процесі, наставник школярів. Від його підготовки залежить якість шкільної освіти, рівень культури суспільства, ствердження демократичних принципів та процесів. Сьогодні головними завданнями оптимізації методичної роботи є уникнення формалізму, розвиток творчого потенціалу кожного педагогічного працівника, створення в навчальному закладі належних умов для дослідницької, науково - експериментальної роботи вчителя та здійснення його самоосвітньої діяльності.

Впродовж 2021-2022 навчального року методична робота в школі була підпорядкована обласному науково-методичному проекту «Педагогічні стратегії розвитку самоефективної особистості в освітньому просторі Нової української школи». Заклад продувжував працювати над педагогічною проблемою «Педагогічні стратегії розвитку самоефективної особистості в контексті педагогіки партнерства в освітньому просторі Нової української школи на основі поглибленого вивчення особистості дитини».

Методична робота школи була спрямована на підвищення рівня професійної майстерності педагогів, активізацію педагогічних досліджень, збільшення кількості і покращення якості методичних розробок, створюваних педагогами – практиками. Головні зусилля членів методичної ради та керівників шкільних методичних об’єднань були зосереджені на наданні реальної, дієвої допомоги педагогічним працівникам, особливо молодим, у підвищенні їхньої професійної майстерності, створення творчої атмосфери, такого морально-психологічного клімату, який сприяв би пошуку кращих технологій педагогічної праці, ефективному втіленню інновацій, що сприятиме оптимізації навчально-виховного процесу в закладі.

Методична робота в закладі являє собою цілісну створену на надбаннях передового досвіду й конкретному аналізі проблем педагогів систему взаємопов’язаних заходів, дій і засобів, спрямованих на всебічне підвищення професійної майстерності кожного педагога школи, на збагачення й розвиток творчого потенціалу педагогічного колективу в цілому, на досягнення оптимальних результатів навчання, виховання, корекційно-відновлювальної роботи і розвитку конкретних учнів, класів, виховних груп.

У начально-виховному процесі реалізуються основні завдання методичної роботи школи: сприяння у розвитку навичок самостійної роботи педагогів з метою безперервного підвищення кваліфікації й удосконалення педагогічної майстерності; розвиток учительської творчості; формування інтересу до сучасних наукових ідей, дослідної роботи; покращення методичної підготовки педагогічних кадрів; розвиток аналітичних навичок, самоаналізу й самоконтролю діяльності; вивчення стилю роботи педагога, його особистісних якостей і на цій основі створення умов для професійного росту й оптимальної взаємодії з колективами учнів, учителів, вихователів, батьків; апробація та впровадження освітніх технологій, вивчення досвіду роботи вчителів, вихователів.

Основними напрямками методичної роботи в минулому навчальному році були:

підтримання інноваційної діяльності педагогів;

реалізація організаційно-проєктуального етапу Стратегії розвитку;

реалізація ІІ етапу проблемної теми закладу «Педагогічні стратегії розвитку самоефективної особистості в контексті педагогіки партнерства в освітньому просторі Нової української школи на основі поглибленого вивчення особистості дитини»;

реалізація завдань ІІ етапу обласного науково-методичного проекту «Педагогічні стратегії розвитку самоефективної особистості в освітньому просторі Нової української школи» ;

методичний супровід педагогів у підготовці до атестації;

організація підвищення кваліфікації вчителів та вихователів;

узагальнення та поширення досвіду роботи педагогів;

поповнення банку даних програмно-методичної, нормативно-правової, науково-методичної інформації;

координація колективних форм і методів роботи та самоосвіти, спрямованих на підвищення педагогічної майстерності та вдосконалення фахової підготовки педагогів;

надання навчально-методичних консультацій педагогічним працівникам з питань соціальної психології, фахової підготовки, методики викладання предметів.

Адаптоване впровадження в навчально-виховний процес інноваційних технологій і методик вимагало оптимального поєднання та конструктування різноманітних групових та індивідуальних форм методичної взаємодії у роботі шкільних методичних об’єднань учителів початкової школи, учителів - предметників, учителів трудового навчання, вихователів, корекційних педагогів, класних керівників динамічних творчих груп, адміністрації, взаємодією яких і координувала методична рада.

Робота шкільних методичних об’єднань базувалась на такій діяльності:

проведенні засідань, роботі між засіданнями;

проведенні тематичних предметних тижнів;

роботі в творчих групах;

взаємовідвідуванні уроків і заходів;

самоосвіті;

вивченні узагальненні й упровадженні педагогічного досвіду;

наставництві та стажуванні;

індивідуальних консиліумах;

тренінгових заняттях;

проведенні й участі у семінарах;

проведенні відкритих (показових) уроків і заходів;

участі у методичній скарбничці, ярмарку педагогічних інновацій, освітніх конкурсах.

Згідно зі стратегією розвитку освіти, визначеною концепцією «Нової української школи», педагоги школи опанували новітні функції: розвивальну, навчальну, інформаційну, прогностичну, супроводжувальну, дослідницьку, аналітичну, узагальнюючу, експертну, фасилітативну, контроллінгову.

Слід визначити, що всі засідання методичних об’єднань пройшли на високому рівні: доповіді були змістовними і цікавими, вивчався передовий педагогічний досвід, проводилось обговорення відкритих уроків, виховних заходів, науково-методичного забезпечення навчально-виховного процесу, виконання навчальних програм.

До тематики засідань шкільних методичних об’єднань входять питання про ведення основної шкільної документації, критерії оцінювання. А також вивчались питання:

«Наскрізні змістові лінії як засади мотивації до навчальної діяльності та розвитку самоефективної особистості на уроках» (м/о вчителів-предметників);

«Інноваційні технології навчання в спеціальній школі» (м/о вчителів-предметників);

«Підготовку до атестації вчителів-предметників та взаємовідвідування уроків вчителями методичного об’єднання» (м/о вчителів-предметників);

«Професійне зростання педагога: нові можливості та інструменти в умовах НУШ» (м/о вчителів-предметників);

Тренінг «Банк інновацій» (м/о вчителів-предметників);

Круглий стіл «Розвиток педагогічної творчості й педагогічної майстерності - запорука успіху у розвитку самоефективної особистості учнів» (м/о вчителів-предметників);

«Панорама ідей «Підвищення якості знань на основі впровадження на уроці ІКТ» (м/о вчителів-предметників);

«Навички ефективної комунікації вчителів для успішної взаємодії з учнями та їхніми батьками» (м/о корекційно-розвиткової роботи);

«Розвиток мовлення дітей з помірною розумовою відсталістю» (м/о корекційно-розвиткової роботи);

«Значення логопедичного масажу, самомасажу в корекційно-розвивальній роботі з дітьми з особливими освітніми потребами» (м/о корекційно-розвиткової роботи);

«Гімнастика для мозку. Використання нейропсихологічних вправ в корекційній роботі з дітьми» (м/о корекційно-розвиткової роботи);

«Методики корекції дитячого аутизму» (м/о корекційно-розвиткової роботи).

«Вироблення соціально-комунікативних навичок у школярів з аутизмом» (м/о корекційно-розвиткової роботи);

Міні-практикум «Розвиток психомоторики у дітей з РАС у процесі занять з ритміки» (м/о корекційно-розвиткової роботи);

Педагогічний кейс “Формування самоефективності учнів через психологічні механізми рефлексії, самомотивації, емоційні саморегуляції” (м/о вчителів трудового навчання);

Педагогічний діалог “Використання раціонального комплексу форм, методів та технологій навчальної діяльності на принципах компетентісного підходу до засвоєння матеріалу” (м/о вчителів трудового навчання);

Майстер - клас “Актуалізація підготовки учнів до свідомого вибору власної освітньої траєкторії, життєвих перспектив та майбутньої професії” (м/о вчителів трудового навчання);

Практикум “Корекційне направлення уроків трудового навчання” (м/о вчителів трудового навчання).

У формі «Круглих столів» обговорено питання:

“Використання гнучких моделей організації навчального процесу, врахування позитивних можливостей традиційної, дистанційної, індивідуальної та змішаних форм для формування самоефективності на різних вікових етапах розвитку дитини” (м/о вчителів трудового навчання);

“Визначення чітких критеріїв та показників рівня розвиткусамоефективності учнів різного віку, запровадження педагогічного моніторингу” (м/о вчителів трудового навчання);

“Соціальна-трудова адаптація до соціуму молоді з обмеженими фізичними та розумовими можливостями”(м/о вчителів трудового навчання);

Виступ «Особливості організації навчально-виховної роботи»(м/о вихователів);

Доповідь з елементами диспуту «Використання технології духовності для успішного виховання самоефективної особистості» (м/о вихователів);

Презентація «Психологічна підтримка дитини, як неодмінна умова виховання і розвитку самоефективності особистості» (м/о вихователів);

Доповідь з елементами досвіду «Прищеплення учням культури поведінки та спілкування, навчання, способом розв’язання конфліктів у колективі та суспільстві» (м/о вихователів);

Круглий стіл «Роль родинного виховання як основа у формуванні самоефективної особистості» ( м/о вихователів).

Кожен педагог продовжує вести свою методичну папку, у якій є план самоосвіти, карта професійного зросту, відображено результати його діяльності протягом багатьох років, відслідковується зростання майстерності.

У школі поєднується індивідуальна самоосвітня діяльність із колективними, груповими формами роботи.

Успішно працювали «Школа молодого корекційного педагога» (керівник вчитель-дефектолог Мироненко О.Д.), організовано взаємовідвідування уроків, занять молодих педагогів і їх наставників, обговорено цікаві питання, проведено співбесіди з молодими педагогами.

Наприкінці навчального року директором школи було проведено співбесіди з кожним педагогом про результати роботи у навчальному році, визначені проблеми, шляхи їх вирішення та планування роботи на наступний навчальний рік.

Проводились педагогічні ради, як одна з важливих форм роботи школи, як відзначались актуальністю, педагогічною доцільністю тематики та інноваційним підходом до їх проведення через використання інтерактивних форм та методів роботи.

ПРОВЕДЕНО:

Педагогічні ради:

«Звіт та аналіз роботи закладу за минулий 2020-2021 н.р. та задачі на новий 2021-2022 навчальний рік (серпень)»;

Педагогічна рада «Партнерство родини та школи у формуванні творчого потенціалу та розвитку здібностей дитини в сучасному освітньому просторі» (жовтень);

Педагогічна рада – методична скарбничка “Сучасні практики формування уявлень і знань про навколишній світ в учнів з порушеннями інтелектуального розвитку різного ступеня в навчально-виховному процесі, під час корекційно-розвиткових занять для їх подальшого розвитку та адаптації у природничому та соціальному середовищі” (грудень);

Педагогічна рада – фестиваль “Стежками успіху” (березень);

Педагогічна рада – практикум “Використання інформаційно-комунікативних технологій у навчанні дітей з ООП: переваги, обмеження в контексті педагогіки (травень).

Семінари з корекційної педагогіки та спеціальної психології:

Перше засідання (жовтень).

1. Методичний інформатор «Концепція самоефективності. Зв'язок між самоефективністю і мотивацією діяльності».

2. Круглий стіл «Розвиток навчальної самоефективності учнів з особливими освітніми потребами”.

Друге засідання (грудень).

1. Творча лабораторія класного керівника «Основні шляхи співпраці педагога з родиною дитини з особливими освітніми потребами - різні форми спілкування та залучення батьків до освітнього процесу».

2.Педагогічна майстерня «Особливості взаємодії вихователя з родинами дітей з особливими освітніми потребами».

3.Тренінг «Психологічна підтримка та консультативна допомога батькам - досвід та нові можливості взаємодії».

Третє засідання (березень).

1.Доповідь «Напрями діяльності спеціального загальноосвітнього закладу для збереження та зміцнення здоров’я учнів».

2.Практикум «Зорова гімнастика під час роботи з комп’ютером на уроках комп'ютерної грамоти».

3.Практикум «Дихальні вправи на заняттях з лікувальної фізкультури як засіб зміцнення здоров’я учнів».

Четверте засідання (квітень).

1.Практикум «Радість творчості як умова цікавого і змістовного дозвілля дітей» на уроках комп'ютерної грамоти».

2.Дослідження «Розвиток життєвої компетентності випускників спеціальної школи, їх підготовка до самостійного життя на заняттях факультативів».

3.Доповідь «Фізичне виховання у позаурочний час як одна з основ повноцінного розвитку дітей з особливими освітніми потребами».

Планування методичної роботи відбувається на діагностико-корекційній основі й забезпечується цілісною інформаційно-аналітичною системою, постійним оновленням інформаційного банку даних із питань нормативно-правового, науково-методичного й культурологічного забезпечення діяльності педагогів.

Виходячи з позиції управління школою за результатами, важливим є питання ефективності внутрішкільної методичної роботи. З огляду на це доцільно визначити її основний критерій-результативність: результати навченості, вихованості й розвитку школярів зростають; підвищується рівень професійної майстерності педагогів; зростає задоволеність педагогів своєю працею.

Робота методичної ради проводилась згідно визначеного плану роботи. Протягом року проводився аналіз результатів освітньо-виховної та корекційної діяльності, обговорювалися навчально-методичні посібники для оснащення освітнього та корекційного процесів; обговорювався організаційно-проектувальний етап реалізації Стратегії розвитку; працювали над стратегією розвитку освітнього, виховного, корекційно-розвиткового середовища та основними стратегічними проектами закладу; проводилася підготовка й обговорення доповідей для проведення педагогічних рад, семінарів з корекційної педагогіки та спеціальної психології з питань методики навчання та виховання дітей з особливими освітніми потребами.

У школі створено творчу атмосферу-такий морально-психологічний клімат, за якого посилюється мотивація творчої ініціативної праці педагогів. Так вчителі відпрацювали методи роботи з учнями, які потребують корекційно-розвиткової роботи; використовують спеціальні методи роботи з учнями, які мають труднощі у навчанні.

Підвищення рівня професійної компетентності педагогів сприяє атестація педагогічних кадрів, яка проводиться відповідно до Законів України «Про загальну середню освіту», «Про освіту» та «Типового положення про атестацію педагогічних працівників», затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 06 жовтня 2010 року № 930 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 грудня 2010 року за № 1255/18550 (зі змінами).

Атестація здійснюється за перспективним планом. Аналізуючи стан організації її проведення й підвищення кваліфікації педагогічних працівників школи, слід визначити, що адміністрацією школи для цього були створені сприятливі умови, а саме: проведено інструктивно-методичні наради з метою вивчення нормативних документів, засідання методичних об’єднань; діє в шкільному методичному кабінеті стенд « Атестація», розроблено перспективні заходи щодо підготовки й проведення атестації та план роботи атестаційної комісії; уточнено списки педагогів, які атестуватимуться в поточному навчальному році; оформлено особисті заяви педпрацівників на позачергову атестацію; видано відповідні накази про проходження атестації. Адміністрацією закладу, ПК, керівниками шкільних методичних об’єднань вивчено систему роботи й узагальнено досвід роботи педагогів, які проходять атестацію, шляхом відвідування уроків і позаурочних заходів, співбесід із вчителями, батьками і учнями, перегляд методичних розробок та інших матеріалів.

Плідна методична робота сприяла тому, що за результатами атестації педагогічних працівників у 2021-2022 навчальному році вчителю Гопкі Л.В., Пересаді І.В., Хабаровій М.В. підтверджено кваліфікаційну категорію «спеціаліст вищої категорії»; Сердюченко Н.В., Сачко Н.Л. як вихователям присвоєно кваліфікаційну категорію «спеціаліст вищої категорії»; Куліш К.В., Бедей Н.І., Лобанова К.І., як вихователям, Унгер І.О. (як вчителю і вихователю) присвоєно кваліфікаційну категорію «спеціаліст І категорії»; Поморцевій Н.Б. (вихователь), Мамоновій Ю.І., Стрілець Н.А., Бедей Н.І. присвоєно кваліфікаційну категорію «спеціаліст ІІ категорії».

Цілеспрямоване професійне самовдосконалення педагогічних кадрів-одне з головних завдань розвитку освітньої системи закладу.

Однією з форм підвищення кваліфікації є курсова перепідготовка, яка відбувається планово з урахуванням побажань педпрацівника щодо змісту, методів і форм проходження курсів. При цьому обов’язковим є ознайомлення педагогів із можливостями, які надає підвищення кваліфікації.

Паралельно з курсовою перепідготовкою широко застосовуються можливості самоосвітньої діяльності: кожен педагог займається самоосвітою згідно з індивідуальним планом. У систему методичної роботи включено заходи, що сприяють підвищенню кваліфікації: конференції, семінари, педагогічні ради, презентації перспективного педагогічного досвіду, консиліуми та ін.

У 2021-2022 н.р. кожен педагог пройшов дистанційно курси підвищення кваліфікації. Педагогічною радою школи підвищення кваліфікації педагогічних працівників затверджено.

План курсової перепідготовки виконано.

В цілому всі напрямки діяльності методичної служби школи забезпечують становлення педагога як професіонала, дослідника, активного учасника навчально-виховного, корекційно-реабілітаційного процесів, здатного змінювати, відновлювати, удосконалювати свою діяльність.

 

*Виховна діяльність.

У 2021-2022 навчальному році, з метою організації належного виховного середовища в школі педагогічний колектив здійснював виховну діяльність, дотримуючись єдності навчання, виховання та розвитку, виховання патріотизму, поваги до культурних цінностей українського народу, його історико-культурного надбання і традицій та відповідно до чинних нормативно-правових актів.

А саме: ст. 6 Закону України «Про освіту», ст. 17 Закону України «Про загальну середню освіту», Указу Президента України від 25.06.2013 №344/2013 «Про національну стратегію розвитку освіти в Україні па період до 2021 року», наказу Міністерства освіти і науки України від 31.10.2011 №243 «Про Основні орієнтири виховання учнів 1-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів України», Концепції реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти «Мова українська школа» па період до 2029 року, схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14.12.2016 №988-р, листа Міністерства освіти і науки України від 27.07.2017 №1/9-413 «Про деякі питання організації виховної роботи у навчальних закладах у 2017/2018 навчальному році, рекомендацій щодо порядку використання державної символіки в навчальних закладах України, затверджених наказом Міністерства освіти і науки України від 07.09.2000 №439, листа Міністерства освіти і науки України від 07.08.2018 №1/9-486 «Інформаційні матеріали про деякі питання організації в закладах освіти виховної роботи щодо безпеки й благополуччя дитини» Закони України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», «Основні орієнтири виховання учнів 1-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів», «Про охорону дитинства», «Концепцію національно-патріотичного виховання», «Концепцію громадянського виховання», «Національну доктрину розвитку освіти», «Конвенцію про права дитини», «Декларацію прав дитини» та нормативно-правові акти, документи Міністерства освіти і науки України, Департаменту освіти і науки Дніпропетровської ОДА та згідно з річним планом виховної роботи школи педагогічний колектив створював сприятливі умови поліпшення рівня виховного процесу, плідно працював над впровадженням проблеми «Педагогічні стратегії розвитку самоефективної особистості в контексті педагогіки партнерства в освітньому просторі Нової української школи на основі поглибленого вивчення особистості дитини»(ІІ етап).

Пріоритетним у виховній роботі школи є: збереження морального та фізичного здоров'я підростаючого покоління; виховання патріотизму, громадської позиції, громадських якостей особистості; забезпечення педагогічних умов для соціалізації школярів, виховання в них життєвої компетентності.

Виконання завдань і реалізація основних принципів виховної роботи протягом навчального року здійснювалися за основними напрямками: національно-патріотичне, громадянське виховання; екологічне, фізичне виховання та формування здорового способу життя; військово-патріотичне виховання; трудове виховання та профорієнтаційна робота; морально-правове виховання; художньо-естетичне виховання; творчий розвиток особистості; родинно-сімейне виховання; ціннісне ставлення до себе, до сім'ї, родини, людей, до праці, до природи, до культури і мистецтва, ціннісне ставлення особистості до суспільства і держави. Кожному з напрямків приділяються особлива увага.

В основу діяльності педагогів школи покладено принцип гуманізму, демократизму, незалежності від політичних, громадських та релігійних організацій, поєднання загальнолюдського і національного взаємозв’язку, розумового, морального, фізичного і естетичного виховання, науковості, диференціації, індивідуалізації змісту і форм освіти, розвиваючого характеру навчання. Для реалізації цих завдань у школі розроблений план виховної роботи. Він охоплює всі напрямки виховання та включає у себе календарні, традиційні шкільні свята, заходи, конкурси.

Виховну роботу педагогічний колектив намагається будувати на рівні сучасної педагогіки-використовувати різноманітні за змістом методи й форми організації роботи, визначати та розвивати індивідуальні особливості здобувачів освіти, уміння приймати відповідні рішення, розвивати ініціативу, творчу соціальну активність.

Система, яка склалась в школі протягом багатьох років, дає можливість педагогам виконувати актуальні завдання з виховання дитини з особливими освітніми потребами, а вихованцям виходити на рівень по-справжньому вихованої, культурної, розвиненої, інтелігентної особистості.

Робота із соціальної адаптації здобувачів освіти ведеться планово і має свої закономірності. Кожен навчальний рік починається з вивчення ними на класних годинах правил внутрішнього трудового розпорядку школи, їх основних вимог. Питання виконання учнями правил знаходиться на постійному контролі в класах, групах, на рівні шкільного учнівського самоврядування й адміністрації закладу.

Взаємодія з учнями здійснюється на основі особистісно орієнтованого підходу, що сприяє глибокому вивченню індивідуальних особливостей і якостей дитини з інвалідністю. Узагальнена інформація про здобувачів освіти зводиться в соціальні паспорти класів.

Успішно працювали факультативи «Я – майбутній сім’янин» (Панкіна Н.С., Сердюченко Н.С.), «Культура життєвого самовизначення» (Куліш К.В.), «Світ твоїх переконань» (Володько В.В.), «Усе в твоїх руках» (Климчук Л.С.), що призвело до створення сприятливих соціально-психологічних, психо-педагогічних і професійно-особистісних умов для підвищення рівня соціалізації учнівської молоді. На заняттях діти набували навичок здорового способу життя, вчились толерантно ставитись до людей, дізнавались про права людини та інше. Дітям прищеплювалась любов до життя, вміло врівноважувався в бесідах духовний стан здобувачів освіти, проводилась активна робота з вихованцями, які схильні до бродяжництва, суїциду, крадіжок, діти вчились за допомогою психологічних тренінгів, тестів, ігор, відео-презентацій, документальних роликів з послідуючим їх аналізом та обговоренням спілкуватись з однолітками, вирішували різні життєві та конфліктні ситуації розумно, мирним шляхом.

Перед сучасним навчальним закладом виникає чимало проблем, але найбільша з них-негативні прояви асоціальної поведінки учнів (грубість, прогули, запізнення на урок, пошкодження шкільного майна, недисциплінованість та ін.), що є соціальною загрозою й потребує наполегливої боротьби з ними. Організація профілактичної роботи в закладі проводиться системно, на достатньому рівні: функціонує Клуб «За здоровий спосіб життя»(Сердюченко Н.В.), клуб «Гарт» (Пересада І.В.). Також у закладі діє наркопост (Хабарова М.В.). за планом якого проводилася різноманітна виховна, індивідуально-профілактична робота педагогів з дітьми.

В зв’язку з карантином, дотримуючись чинного законодавства України в частині запобігання поширенню па території України гострої респіраторної хвороби СOVID-19, спричиненої короно-вірусом SARS-CoV-2, сплановані спільні профілактичні заходи з представниками поліції, інспекторами з ювенальної превенції сектору превенції Павлоградського відділу поліції; інспекторами міської служби у справах дітей, планові «День профілактики», тематичні виховні заходи, були тимчасово призупинені, але адміністрація закладу, соціальна служба школи тримала тісний зв’язок зі службами у телефонному режимі, робота велася з допомогою інтернет ресурсів; класні керівники, вихователі, класоводи здійснювали рейди у сім’ї та ін.

Педагогічний колектив, адміністрація школи багато уваги приділяють контролю за поведінкою та станом відвідування учнями занять. Слід зауважити, що за останній навчальний рік кількість «важких» дітей значно зменшилась, успішно проходила корекція поведінки учнів (Хікматулліної Є., Дьяченко С, Карпова Д.).

Школа - це мікро модель майбутнього суспільства. Система самоврядування в 2021- 2022 н.р. удосконалювалась, вона допомагає здобувачам освіти організувати власне життя й життя своїх товаришів. Тому виховною системою передбачено створення умов для активної діяльності наших вихованців, у процесі якої формуються життєві компетентності, навички реалізації власних життєвих проектів, уміння налагоджувати взаємодію, співпрацю, розвивається здатність гармонійно виходити з конфліктів, брати на себе відповідальність за прийняті рішення. Робота в цьому плані має активно продовжуватись.

Систематично класоводами, класними керівниками, вихователями, психологом Володько В.В., соціальним педагогом Климчук Л.С.- через месенджер Viber проводиться індивідуальна робота з батьками.

(У зв’язку з пандемією, загальношкільні і класні батьківські збори, робота батьківського всеобучу, керівник Сердюченко Н.В. , була тимчасово призупинена).

Згідно з річним планом школи було заплановано і проведено, з дотриманням санітарних вимог в період пандемії ,комплекс виховних заходів, спосіб проведення яких був змінений.

ПРОВЕДЕНО:

Свято першого дзвоника «Здраствуй вересень, щедро сонцем зігрітий» (Білоусова В.О., Копанєва В.М., Олійник Г.М.);

«Спорт-посол Миру!» (Пересада І.В., Копанєва В.В., Деміденко Т.О., Білоусова В.О.);

«Крок до Європи» (Копанєва В.М., Білоусова В.О., Олійник Г.М., Грудіна Н.А.);

Свято осені «В країну Осінь завітала красива, сонячна барвиста!» (Копанєва В.М., вихователі, класоводи, класні керівники).

 Були підготовлені дітьми номери художньої самодіяльності, записані на відео та змонтовані у ряд відео-привітання до великих свят:

«Освітянській великій родині, дітвора шле вітання палкі» свято працівників освіти (Білоусова В.О., Олійник Г.М., Копанєва В.М.) та проведено «Конкурс плакатів, стінівок, видань до «Дня вчителя» (Копанєва В.М., Красільна О.М., Кибальна І.М., вихователі, кер. гуртків);

«Затамуйте друзі подих: Миколай сьогодні ходе!» (Копанєва В.М., Олійник Г.М., Білоусова В.О.);

«Ось знову Рік Новий іде, мир та щастя нам несе!» (Копанєва В.М., Олійник Г.М., Білоусова В.О.).

 Відповідно до «Державної Концепції національно-патріотичного виховання», загально-шкільного проекту «Ми молодь української землі», педагогічним колективом школи виховувався високий дух патріотизму, любові до українського народу, до рідної землі.

ПРОВЕДЕНО:

«Сокіл»-військово-патріотична гра, поетапно 1-4; 5-9 класи (Пересада І.В., Білоусова В.О., Копанєва В.М.);

«А ми тую козацькую славу збережемо!» - день українського козацтва (Копанєва В.М., Білоусова В.О., Олійник Г.М.), «Посвята у козачата» (3кл.);

День цивільного захисту «Уникаємо небезпеки!» (Копанєва В.М, Пересада І.В., Романюк Л.В., Гиря Н.В. та ін.);

«Спорт - це здоров’я» (Пересада І.В., Копанєва В.М., Білоусова В.О., Олійник Г.М.);

День людей похилого віку «Грані добра!» (Копанєва В.М., Долженко С.М., Красільна О.М., Хижняк Т.А., вчителі праці);

День інвалідів «Відкрий серце для добра» (Копанєва В.М., кл.керівники, вихователі);

«Будьмо радісні здорові, дружні, спритні та бадьорі!» естафети (Пересада І.В., Білоусова В.О., Копанєва В.М., Олійник Г.М., Демиденко Т.О.);

«Ми роду козацького діти, землі української цвіт!» для 5-9 кл. (Пересада І.В., Білоусова В.О., Копанєва В.М., Демиденко Т.О.);

Конкурс малюнків до дня соборності України «Україна соборна держава, одна на всіх, як оберіг» (Кибальна І.М., Копанєва В.М., вихователі, кл. керівники);

«Осінні клопоти» екологічний місячник (вчителі праці, кл.керівники, вихователі);

«Збережи ялинку» акція (вчителі праці, кл.керівники, вихователі);

«Нагодуй пташок» конкурс - огляд годівничок (вчителі праці, кл.керівники, вихователі);

«Перлини твої, Україно» конкурс виробів декоративно-прикладного мистецтва (класні керівники, вихователі, керівники гуртків);

«Правда про паління» бесіда для учнів 5-10 кл. (Гиря Н.В., Копанєва В.М., кл.керівники, вихователі);

День Героїв Небесної Сотні «Небесна Сотня. Герої нашого часу» для учнів 1-10 кл. (Грудіна Н.А.).

У зв’язку з пандемією екскурсії з дітьми не проводилися.

24.02.2022 р. на території України було введено військовий стан. У зв’язку з цим, заклад перейшов на дистанційне навчання учнів. Робота закладу за навчально-виховним планом на 2021-2022н.р. продовжувалась онлайн та проведення деяких заходів було призупинено.

Педагогічний колектив враховуючи важке моральне, психологічне положення вихованців які виїхали за межі України, які залишилися в Україні -продовжував проводити виховну роботу через месенджер Viber. З метою контролю проведення вільного часу дітьми внутрішньо-переміщених, які перебувають за межами України, класні керівники, класоводи, вихователі щодня тримали тісний зв’язок з їх батьками, опікунами. Проводили виховні онлайн заняття: по профілактиці бездоглядності та наслідки; попередженню правопорушень серед учнів; про вибухонебезпечні предмети підчас війни; бесіди з попередження дитячого травматизму, особистої гігієни; рекомендації «Чим себе зайняти у вільний час» (ручна праця, заняття спортом, читання книг, слухання музики, участь у майстер-класах, які надсилали педагоги тощо).

Були проведені у лютому-травні (онлайн) в кожному класі з дітьми інформаційно- просвітницькі бесіди:

«До 90-ї річниці утворення Дніпропетровської області» ;

«День спротиву окупації Автономної республіки Крим»;

«День Європи», «День пам’яті та примирення»;

«День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні»;

«День пам’яті жертв політичних репресій 1937-1938 рр.».

Другий рік в закладі працював «Пансіон», в якому перебували цілодобово 36 дітей з різних міст, районів Дніпропетровської області. Цікаво та різноманітно проводили свій вільний час діти, які залишились в «Пансіоні». В їх розпорядженні були спортивна зала, бібліотека, сенсорна, кімната відпочинку, ігрова кімнати, фітобар, різноманітні гуртки за інтересами.

Старанно готувалися діти до обласних конкурсів онлайн: фото-альбом зі світлинами виготовлених поробок на обласний конкурс декоративно-прикладного мистецтва, нагорода «ДИПЛОМ» учасників; конкурс «Новорічна казка», номер «Новий рік крокує по планетах» нагорода - І місце; наполегливо діти працювали над музично-хореографічним номером «Полум’яна сповідь України», який готувався до обласного фестивалю «Повір у себе!» , але з-за війни конкурс не відбувся.

Виховання триває безперервно, постійно: на уроках, і на перервах, і в позаурочний час-завжди! Для учнів діють 42 гурток, 2 клуба, 4 факультативи, де вони можуть реалізувати свої можливості.

Активно працювали гуртки:

Клуб «Гарт» (Пересада І.В.);

«Майстер-Фан» (Кибальна І.М.);

«Образотворче мистецтво» (Кибальна І.М.);

«Барвограй « (Голікова С.М.);

«Крафт -декор» (Красільна О.М.);

«Світ квітів» (Капелюха Н.Г.);

«Веселі музики» (Олійник Г.М.);

«Юні господарочки» (Гопка Л.В.);

«Юні журналісти» , випуск журналу «Світанок» (Панкіна Н.С.);

«Робимо самі своїми руками» (Зуєва Л.В.);

«Чарівник» (Кузнєцова І.А.);

«Талісман» (Білоусова В.О.);

Краплинка щастя» (Долженко С.М.);

«Світ фантазій» (Лях А.М.);

«Чарівна майстерня» (Самаковська Т.В.).

У зв’язку з пандемією на СОVID-19, воєнними діями на території України в минулому навчальному році сплановані сумісні заходи «педагоги-батьки-діти» (екскурсії, зустрічі за чаєпиттям, свята, спортивні заходи) були призупинені. Та досвід попередніх років показав хороший результат, тому цей вид діяльності повинен удосконалюватись і обов’язково продовжуватись.

Ось вже 9 рік продовжує своє життя шкільний журнал «Світанок» («Вісті ПНРЦ»). Це сумісна робота дитячого і педагогічного колективів. Журнал «Світанок» відображає в своєму змісті бурхливе життя школи. Разом з педагогами діти-журналісти описують загальношкільні заходи, роблять невеличкі репортажі, друкують свої перші вірші і оповідання, фельєтони, твори, фото шкільного життя та різні цікавинки. Вдосконалюють вміння роботи на комп’ютері в різних програмах, набирають тексти, готують тематичні презентації тощо. Цей незвичайний вид діяльності дуже їм подобається.

З огляду на аналіз можна зазначити, що виховна діяльність у школі поряд із позитивними можливостями ще має деякі недоліки, над якими потрібно постійно спільно працювати і педагогам, і учням, і батькам. І це нормальний процес.

*Організація відпочинку й оздоровлення дітей.

Виховання фізично та психічно здорової людини - пріоритетне завдання сучасної освіти.

До комплексу оздоровчих заходів, спрямованих на зміцнення дитячого організму, входять не лише специфічні (щеплення, лікувальна фізкультура, дієтичне харчування, розумне чергування розумової та фізичної праці, медичний супровід вихованців), але й різні види виховних заходів, такі, як танці, музика, спів, рухливі ігри, які добре впливають на психофізіологічний статус дитини. Серед форм відпочинку учнів-участь у роботі гуртків, клубів, секцій у школі.

Влітку 2022 року у зв’язку з пандемією на COVID-19 , військовими діями на території України та небезпеку в даній ситуації для життя і здоров’я вихованців, опікуни оздоровлення 11 дітей здійснювали за особисті кошти ( діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування).

*Стан розвитку учнівського самоврядування.

Відповідно до Національної доктрини розвитку освіти, на виконання Декларації прав людини і Конвенції прав дитини на сучасному етапі розбудови правової держави та громадського суспільства, для залучення вихованців до державно-громадської форми управління було створено систему учнівського самоврядування.

За планом учнівського самоврядування на 2021-2022 н.р. проводились рейди-перевірки:

«Ні запізненням!»;

«Твій зовнішній вигляд»;

«НІ-скажемо палінню!»;

«Шкільне подвір'я»;

«Щоб книга жила довше!»;

«Чиста спальня»;

«Урок».

Дитяча козацька республіка «Козаченьки» у своєму складі має 11 осередків (3-10кл.). В роботі активу республіки задіяні 23 учня. З-за пандемії на COVID-19 робота по самоврядуванню велася не в повну міру, кількість учасників заходу обмежувалась, методи, прийоми роботи з дітьми були змінені, проводилися по класах, поетапно, на свіжому повітрі дотримуючись дистанції.

На засіданні ради козачат запрошувались учні, які порушують правила поведінки в школі. На класних зборах розглядались питання з попередження злочинності серед учнів, удосконалення способу життя без порушень норм моралі.

Проведені конкурси: кращий куточок осередку, кращу емблему, кращу газету до свят, «Найкращий класний колектив школи» за перемогу в якому діти отримали “ДИПЛОМ” переможців:

серед 1-4 класів

І-місце - учні 4а клас (кл-вод Унгер І.О., вихователь Зуєва Л.В.);

серед 5-7 класів

І-місце- учні 6 класу (кл.кер. Капелюха Н.Г., вихователь Льовочка О.О.);

серед 8-10класів

І-місце – учні 9а класу (кл. кер. Панкіна Н.С., вихователь Голікова С.М.).

Також проведені загальношкільні збори, збори осередку, свято «Посвята в козачата».

 Протягом навчального року активно працювала агітбригада «Здоров'я – криниця сили!» під керівництвом педагога-організатора Копанєвої В.М., вчителя Сердюченко Н.В. та учнів 9-х класів проведено: «Обережно! Ожеледиця!», «Корисна їжа».

Посилилась активність загону шефської та волонтерської роботи «Турбота», але на досягнутих успіхах зупинятися не треба. Тому в наступному навчальному році робота буде проводитись цікаво, різноманіто з урахуванням всіх дитячих побажань.

 

*Діяльність соціально-психологічної служби школи.

Соціально-психологічна служба в закладі працює згідно з річним планом.

Головними завданнями роботи практичного психолога є:

створювати позитивну установку на взаємодію психолога з дітьми, педагогами, батьками;

проводити корекційно-відновлювальну роботу на основі даних психолого-медико-педагогічних досліджень індивідуальних особливостей дітей з ООП;

супроводжувати процес абілітації і реабілітації;

створення сприятливих умов, діагностика та психологічний супровід адаптації учнів 1,5 класів;

профілактика негативних явищ в учнівському середовищі;

діагностична робота в педагогічному колективі;

психологічний супровід дітей «групи ризику»;

Психоконсультування батьків з різних питань (за запитом).

Для досягнення мети практичного психолога були проведені наступні заходи:

організація виховної роботи на соціально-психологічну практику негативних явищ в учнівському середовищі, профілактику девіантної і ризикової поведінки підлітків;

пропаганда здорового способу життя, підвищення загального рівня культури здоров’я всіх членів колективу освітнього закладу (педагогів, учнів, батьків);

сприяння створенню умов щодо збереження та захисту психоемоційного здоров’я учасників навчально-виховного процесу;

допомога дітям молодшого шкільного віку у вирішенні проблем, пов’язаних з інтелектуальною, особистісною, соціально-психологічною готовністю до шкільного навчання.

Діяльність практичного психолога була спрямована на роботу із дітьми, батьками та педпрацівниками таким чином:

робота з дітьми (адаптація до умов навчального закладу та особливостей навчально-виховного процесу; вивчення психологічних особливостей дитини/колективу; корекція та розвиток індивідуально-психологічних особливостей; профілактика та подолання асоціальних проявів в поведінці дітей, негативних явищ в учнівському середовищі; формування життєвої компетентності, здорового способу життя);

робота з педагогічними працівниками (психологічна просвіта/консультування з актуальних питань навчально-виховного процесу, особистісної сфери; виступи на педагогічних нарадах, участь у «круглих столах», розробка психологічних рекомендацій щодо оптимізації навчально-виховного процесу);

робота з батьками (психологічна просвіта/консультування з питань розвитку та особливостей дітей у різних вікових періодах; вивчення особливостей умов сімейного виховання, мікроклімату забезпечення зв’язку «батьки – учень – учитель», психологічна просвіта батьків щодо питань сімейного виховання).

Психодіагностика здійснювалась за такими напрямами:

вивчення перебігу адаптаційного періоду учнів 1-х, 5-х класів;

вивчення особливостей пізнавальної сфери учнів різних вікових категорій;

вивчення інтелектуальних показників розвитку дитини;

дослідження емоційної сфери учнів.

Також проводилась робота як з поведінковими проблемами дітей (агресивність, гіперактивність, імпульсивність, тривожність), так і з емоційними (дратівливість, збудливість, депресивність).

Були проведені заходи на теми:

«Тест білборда та кохання в Інтернеті» квест (учні);

«Попередження, виявлення та реагування у випадку сексуального насильства над дітьми»;

«Свобода чи відповідальність» заняття з елементами тренінгу (учні);

«Безпечний Інтренет» дискусія (учні).

Соціально-педагогічний патронаж у закладі здійснювався соціальним педагогом Климчук Л.С., яка виконувала свою роботу згідно з Декларацією прав дитини, Конвенцією про права дитини, Сімейним кодексом України, Законом України від 28.02.1991р. №796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Указом Президента України від 21.01.2001р. №42/2001 «Про додаткові заходи щодо посилення соціального захисту багатодітних і неповних сімей».

У кінці навчального року кількість дітей пільгової категорії не змінилася. В закладі навчається 5 дітей-сиріт і 6 дітей, позбавлених батьківського піклування, 9 з них під опікою.

Здійснювався контроль за :

комплектацією особових справ;

документами, що підтверджують статус дитини;

документами , які захищають майнові права дитини;

документами на житлові та матеріальні права;

станом збереження житла 11 дітей пільгової категорії державними організаціями;

вчасним наданням необхідних документами до відповідних державних служб по стягненню аліментів на утримання дітей.

Активно велася робота за планом соціального педагога, який містить такі розділи: діагностичний, консультативний, профілактичний, корекційно-відновлювальний та організаційно-методичний. Велика, систематична робота велася з організації профілактики дитячої бездоглядності, безпритульності, злочинів, провадження здорового способу життя.

Діагностична робота соціального педагога містила такі заходи:

1.Групові:

визначення міжособистісних стосунків у класах;

визначення відносин дитини із родиною;

визначення відносин учнів до школи, соціалізація учнів;

інше.

 2.Індивідуальні:

дослідження рівня агресії у дитини;

навчання вирішенню конфліктів;

визначення рівня толерантності дитини у спілкуванні з оточуючими.

 

*Система роботи з профілактики злочинів та правопорушень серед учнів.

У зв'язку з введенням 24.02.2022р. військового стану на території України, заклад перейшов на дистанційне навчання учнів. Робота закладу за навчально-виховним планом на 2021-2022н.р. продовжувалась онлайн.

Відповідно до плану роботи закладу у кінці навчального 2021- 2022 року було проаналізовано стан злочинності та правопорушень серед учнів і здійснено аналіз роботи, спрямованої на профілактику злочинності, попередження насильства серед учнівської молоді та її захист.

В підґрунті аналізу міститься:

інформація про учнів, які перебувають на внутрішньо-шкільному обліку;

система роботи начального закладу щодо профілактики злочинності, попередження насильства серед учнівської молоді та захист.

У школі є куточок правознавства, де діти можуть прочитати про свої права і обов'язки.

Аналіз стану злочинності та правопорушень серед дітей закладу та роботи, спрямованої на профілактику злочинності, попередження насильства серед учнів та захист їх від будь-яких форм фізичного або психічного насильства, дає підстави стверджувати, що у школі проводиться систематична, цілеспрямована робота.

Питання правового виховання, формування навичок здорового способу життя учнів виноситься на засідання педагогічних рад, які проводяться онлайн або через Viber, класних батьківських зборів, адміністративної ради. Так було проведено 5 засідань адміністративної ради, де розглянуто питання по 5 дітям та їх батькам.

На педагогічний колектив покладено забезпечення контролю за щоденним і щомісячним аналізом відвідування учнями закладу та з'ясування причин пропусків уроків. Ця робота проводиться відповідально, системно, постійно.

 

*Матеріально-технічна та навчально методична база.

Адміністрація закладу спільно з громадськістю та педагогічним колективом плідно працює над удосконаленням матеріально-технічного забезпечення закладу, що сприяє створенню якісних умов для навчання, виховання та розвитку дітей. Чотири будівлі та приміщення школи відповідають освітньо-корекційним вимогам і мети функціонування навчального закладу. У школі створено належні умови для навчання, виховання та корекційно-розвиткової роботи, які відповідають санітарно-гігієнічним вимогам, дотримуються норми техніки безпеки та температурного режиму.

Обладнано на достатньому рівні приміщення, навчальні кабінети, що створює умови для здійснення освітнього процесу, проведення позакласної навчально-виховної та корекційно-відновлювальної роботи.

У навчальних кабінетах меблі підібрано відповідно до діючого порядку, ураховано зріст школярів, розміщення меблів у кабінетах і класних кімнатах відповідає санітарно-гігієнічним вимогам і нормам. Парти промарковані за зростовими групами. Усі матеріальні цінності, наявні у кабінетах, підлягають обліку.

За всіма приміщеннями, кабінетами та класними кімнатами закріплено відповідальних. Свої посадові обов’язки відповідальні у цілому виконують, чітко ведуть необхідну документацію. Кожен кабінет, клас відповідає рівню відповідності стану матеріально-технічного та науково-методичного забезпечення, мети функціонування приміщення.

 Стан комп’ютеризації закладу та комп’ютерна грамотність педагогічних працівників перебувають на достатньому рівні.

У закладі 54 комп’ютерів, 22 принтера БФП (з них МФУ - 8, в тому числі 2 – кольорові, принтери - 14), 1 сканер, 2 - інтерактивні дошки, 2 - проектора, мультимедійне обладнання (ноутбук, проектор, екран) які використовуються в навчально-виховному процесі та для управлінсько-господарської діяльності. Функціонує вихід до глобальної мережі Інтернет, заклад має власний сайт і електронну пошту.

Учні й учителі школи забезпечені навчальною та методичною літературою, яка міститься в бібліотеці та методичному кабінеті школи.

Заклад має свою бібліотеку, робота якої перебуває під постійним контролем адміністрації, спрямованим на збагачення та поповнення бібліотечного фонду навчально-методичною та довідковою літературою. Не один рік бібліотека працює над створенням власної бази періодичної преси. Бібліотека комп’ютеризована, є інформаційним центром.

Упродовж року було одержано 159 екземплярів підручників для формування бібліотечного фонду школи за рахунок надходжень МОН України та 2 екземпляри видань за програмою НУШ.

В школі ефективно функціонує читальна зала. Навчальний процес неможливий без підручника. Оскільки підручники за весь період функціонування закладу не завжди надходили в достатньої кількості, чималу роботу в бібліотеці проводимо зі збереження та збагачення книжкового фонду. З цією метою школа бере активну участь у Всеукраїнській акції «Живи, книго!», спрямованій на посилення ролі книги в навчально-виховному процесі.

Бібліотечним фондом закладу активно користуються педагогічні працівники та учні. На кожного заведено формуляр читача бібліотеки, який веде бібліотекар згідно з правилами.

Забезпеченість учнів школи підручниками становить 89%. Програмною, художньою та довідковою літературою учні забезпечені на 95%.

 Усі педагоги забезпечені програмами з предметів інваріантної та варіативної складових навчального плану, посібниками та методичною літературою.

До нового навчального року виконано косметичні ремонтні роботи, а саме:

фасаду спального, навчального, господарчого корпусів та харчоблоку;

навчальний кабінет V Р класу (Кисельова К.І);

коридор їдальні;

ремонт покрівлі входу до їдальні;

в кожному класі, спальній кімнаті проведено мілкий косметичний ремонт;

частково водопроводу та каналізації спальний корпус;

вибірковий мілкий ремонт за заявками працівників;

ремонт сходів до пральні;

на виконання доручення премєр - міністра України від 10.06.2022 №14529/0/1-22 в закладі облаштовано захисну споруду цивільного захисту персоналу та учнів.

ПРОВЕДЕНО:

гідравлічне промивання опалювальної системи.

ПРИДБАНО:

господарчі товари;

будівельний матеріал;

канцелярське приладдя;

миючі засоби;

медикаменти;

біотуалет (спонсорська допомога);

насос свердловинний (спонсорська допомога);

електоркоса (спонсорська допомога);

пісок (спонсорська допомога).

ВИКОНАНО:

покос трави;

дооблаштовано місце для смітника;

удосконалювалась територія - квітники, парканчик з пласнику.

Всі роботи виконані силами працівників закладу, велика вдячність.

Система гарячого та холодного водопостачання, каналізація та опалення знаходяться в задовільному стані.

Усі приміщення закладу відповідають державним санітарно-гігієнічним вимогам, про що свідчить акт готовності закладу до нового навчального року.

Відтак, навчальні кабінети, спальні кімнати, інші приміщення естетично та змістовно оформлені у вираженому індивідуальному стилі. Створено зелені зони відпочинку, є спортивно-ігровий дитячий майданчик, оновлюються стенди, виставки. Продовжується робота по створенню Зеленої зони.

Проте, залишаються проблеми, розв’язання яких попереду. Продовжити благоустрій території, продовжити заміну дверей по навчальному корпусу, ремонт коридорів, капітальний ремонт паркану, даху навчального корпусу, інше.

 

*Організація медичного обслуговування учнів і працівників.

Медичне обслуговування учнів школи здійснюється відповідно до »Основ законодавства України про охорону здоров’я, Законів України “Про повну загальну середню освіту”“Про освіту”, “Про охорону дитинства” , постанов «Про здійснення медичного обслуговування учнів загальноосвітніх навчальних закладів»; «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», «Про затвердження протиепідемічних заходів у закладах освіти на період карантину у зв’язку поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» та інших нормативно-правових актів.

Медичний персонал, який входить до штату закладу (лікар-педіатр Гиря Н.В., медичні сестри Поплавко В.М., Саляхова І.В.):

проводили антропометрію, термометрію, оцінку загального стану розвитку учнів; періодичні огляди на педикульоз відповідно до вимог, установлених МОЗ;

здійснювали профілактичні та оздоровчі заходи під час навчання; контроль за своєчасністю проходження учнем профілактичного медичного огляду та вакцинації, а також інформує із зазначених питань батьків або інших законних представників;

брали участь у здійсненні медико-педагогічного контролю за фізичним вихованням учнів; в організації харчування учнів закладу; в організації та контролі проведення поточної дезінфекції та санітарних і протиепідемічних заходів;

проводили серед педагогічних працівників, батьків учнів або інших законних представників та учнів просвітницьку та консультаційну роботу щодо здорового способу життя, турботи про психічне здоров’я, виховання здорової дитини;

здійснювали інформування учасників освітнього процесу з питань вакцинації, профілактики інфекційних та неінфекційних захворювань, збереження репродуктивного здоров’я, протидії поширенню серед учнів звичок, небезпечних для їх фізичного та психічного здоров’я тощо;

проводили щоденний контроль за виконанням протиепідемічних заходів у закладі на період карантину у зв'язку поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19);

організували та тримали на контролі санітарно-дезінфекційний режим у закладі у період карантину відповідно до Санітарного регламенту.

Санітарно-гігієнічний та протиепідемічний режим у школі забезпечується оптимальним співвідношенням інтелектуального та фізичного навантаження, тривалості навчальних занять і відпочинку, здійсненням комплексу заходів з фізичного виховання та загартування дітей, організацією раціонального харчування, профілактики травматизму, дотриманням протиепідемічних заходів, вимог техніки безпеки.

У школі облаштовані кабінети, створені належні умови для роботи медичного персоналу та проведення лікувально-оздоровчої, корекційної-розвиткової та відновлювальної роботи.

 

*Організація харчування.

Згідно договорів з Товариством з обмеженою відповідальністю «ЛАВЕРНА СМАК» №2 ЛС від 16.02.2022р. та №1 – ЛС від 20.01.2021 на закупівлю послуг їдалень та кейтерингові послуги, послуги гарячого харчування, усі діти закладу забезпечені 5-ти разовим харчуванням.

Відповідно до Закону України «Про охорону дитинства», постанови Кабінету Міністрів України від 22.11.2004 №1594 «Про затвердження норм харчування у навчальних та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку», вихованці закладу забезпечуються безкоштовним харчуванням за рахунок коштів освітньої субвенції державного бюджету місцевим бюджетам.

Комісією з бракеражу продуктів харчування та продовольчої сировини призначених наказом директора школи від 31.08.2021 (№104) приймалися якісні продукти, наявні декларації виробника, які підтверджують їх якість та терміни придатності, сертифікати відповідності та ветеринарні свідоцтва.

Випадків завозу продуктів без супровідних документів, що підтверджують їх походження, безпечність і якість, недоброякісності продуктів та виявлення нестачі або залишку протягом року не зафіксовано.

Відповідно до ст.38 Закону України «Про безпечність та якість харчових продуктів» продукти харчування до закладу завозяться з маркувальними ярликами.

Згідно графіку, два рази на місяць бракеражною комісією проводився оперативний контроль за організацією харчування учнів школи з питань: ведення відповідальними особами документації з організації харчування учнів; аналіз організації харчування дітей у виховній групі, класі, культура харчування; санітарно-гігієнічний стан харчоблоку та допоміжних приміщень; дотримання вимог до зберігання і реалізації продуктів харчування та продовольчої сировини; дотримання вимог до видачі готових страв на вікові групи; аналізу умов харчування дітей – за всіма критеріями не виявлено порушень вимог чинного законодавства.

Контроль температурного режиму холодильного обладнання здійснювалося за допомогою термометрів, своєчасно заповнювався листок реєстрації температурного режиму холодильного обладнання.

В закладі своєчасно велася документація щодо організації харчування, а саме в наявності:

книга складського обліку продуктів харчування;

меню-розгортки;

технологічні картки на приготування страв;

журнал обліку і аналізу виконання норм харчування;

журнали бракеражу сирої та готової продукції;

журнал здоров’я працівників харчоблоку;

журнал переробки круп.

Уся документація з організації харчування відповідає вимогам Інструкції, порушень щодо її оформлення протягом навчального року не зафіксовано.

Харчування дітей здійснювалося відповідно до примірного чотиритижневого, сезонного меню на 2021/2022 навчальний рік, яке погоджено з начальником державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Головного управлінням Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області, директором ТОВ «ЛАВЕРНА СМАК» та директором школи. Щодня складались меню-розкладки з використанням картотеки страв збірників шкільного харчування.

В їдальні біля роздачі, а також при вході на харчоблок на інформаційному куточку для батьків вивішено меню, в якому зазначено найменування і вихід страв.

Проби готових страв знімались вчасно членами бракеражної комісії школи. Результати зняття проб готових страв своєчасно вносились до Журналу бракеражу готової продукції. Випадків недотримання кухарем технології приготування страв протягом року не зафіксовано.

Кухарами ТОВ «ЛАВЕРНА СМАК» своєчасно відбирались добові проби у присутності дієтичної сестри Поплавко В.М. та зберігались на харчоблоці в холодильному обладнанні протягом доби.

Аналіз виконання норм харчування за рік показав, що в цілому харчування вихованців закладу здійснювалось згідно норм - середній відсоток виконання норм по всім продуктам – 100. Підрахунок енергетичної цінності в середньому склав: по І віковій групі – 3644 ккал – (при нормі - 2500); по ІІ віковій групі - 4302 (при нормі -2641 ); по ІІІ віковій групі - 4531 (при нормі -2995 ). Підрахунок хімічного складу в середньому склав: по І віковій групі – білки (надалі «Б»)- 120; жири – (надалі «Ж») – 132; вуглеводи (надалі «В») - 523; по ІІ віковій групі – «Б» -143; «Ж» - 159; «В» - 612; по ІІІ віковій групі - «Б» -150; «Ж» - 167; «В» - 647.

Згідно договору від 19.08.2021 №292 про надання послуг Відокремленого структурного підрозділу «Павлоградський міськрайонний відділ лабораторних досліджень Державної установи «Дніпропетровський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» були проведені санітарно-мікробіологічні дослідження:

 води питної з централізованого водопроводу, з метою відповідності ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної до споживання людиною» – всі результати відповідають діючим вимогам (протокол випробування №297-252 від 20.08.2021; результат №116 від 13.08.2021).

на харчоблоці проведений відбір 20 зразків змивів на наявність колі формних бактерій лактозо-позитивних кишкових паличок (ЛКП), з метою відповідності МВК 5.10.2.024-99 «Методичні вказівки з санітарно-мікробіологічного контролю предметів вжитку та обладнання закладів для дітей та підлітків» - всі результати відповідають діючим вимогам (результат №1531-2539 від 19.08.20201).

Щодня контролювалося дотримання правил особистої гігієни персоналом, перевірялись наявність гнійничкових захворювань і гострих респіраторних інфекцій у працівників харчоблоку, про що свідчать записи в Журналі здоров’я.

Порушень у дотриманні санітарно-гігієнічних вимог під час організації харчування дітей не виявлено, про що свідчить відсутність захворюваності гострими кишковими інфекціями та харчових отруєнь дітей, а також запис в санітарному журналі харчоблоку.

Вихователі, вчителі школи беруть участь в організації харчування дітей, ознайомлені з питаннями їхнього гігієнічного виховання. Дітей привчають сідати за стіл охайними, з чистими руками, сидіти за столом правильно та користуватись столовими приборами.

На підставі довідок лікарів та заяв батьків, складений та затверджений список дітей, які потребують дієтичного харчування (наказ директора школи від 09.09.2020 №160 «Про організацію дієтичного харчування дітей в закладі на 2021-2022 н.р.», наказу від 22.01.2021р. «Про внесення змін до наказу « Про організацію дієтичного харчування дітей в закладі на 2020-2021н.р.» №160 від 09.09.2020р.). У ІІ семестрі 2021-2022 навчальному році в школі 10 учнів стояли на диспансерному обліку із захворюваннями або з порушеннями функцій шлунково-кишкового тракту, але харчувалися згідно дієті 5 учнів за заявами батьків.

Для них, згідно з рекомендаціями медичних працівників, було організовано дієтичне харчування, для чого відведений окремий стіл (дієт- стіл №5).

З метою забезпечення дітей водою гарантованої якості, для профілактики інфекційних захворювань та захворювань, в їдальні використовувалася фільтрована вода. Налагоджений питний режим – систематично завозять питну воду «Катеринославська». Після оголошення карантину внаслідок пандемії корона-вірусу COVID-19, був організований індивідуальний питний режим учнів з допомогою використання індивідуальних ємностей для рідини.

Згідно вимогам до організації харчування на період карантину, забезпечена відстань між столами не менше 1,5 м та розміщення за столом не більше 4-х учнів.

Всі працівники харчоблоку мають санітарні книжки, медичний огляд проводився у визначений термін.

Довідки щодо відповідності автотранспортних засобів для перевезення харчових продуктів та сировини та медичні книжки водіїв в наявності.

В належному стані перебуває устаткування харчоблоку: наявні плити, виробничі столи, марковані обробні дошки, холодильна, побутова техніка тощо.

Є достатнє забезпечення кухонним і столовим посудом.

Щоп’ятниці в їдальні та на харчоблоці здійснюється генеральне прибирання з використанням дезінфікуючих засобів.

Постійно поновлюється інформація на інформаційному куточку для батьків при вході у їдальню.

Чимале значення має в школі пропаганда повноцінного, різноманітного, раціонального харчування серед дітей та їхніх батьків. Для цього використовуються різноманітні форми: консультації, рекомендації для батьків, індивідуальні бесіди (онлайн) тощо.

Таким чином, у закладі створено належні умови для забезпечення учнів закладу якісним гарячим харчуванням.

24 лютого 2022 року на території України було об’явлено військовий стан. Заклад перейшов у режим дистанційного навчання здобувачів освіти. У зв’язку з цим харчоблок припинив свою роботу до кінця навчального року.

 

*Фізкультурно-спортивна робота.

Згідно з планом роботи закладу на 2021-2022 навчальний рік, з метою покращення навчального процесу з фізичної культури, поліпшення здоров'я дітей, формування навичок здорового способу життя, підвищення фізичної підготовки учнів, спонукання до фізичного самовдосконалення, всебічному розвитку особистості було проведено уроки, заняття з фізичної культури та позакласну фізкультурно-оздоровчу, спортивно-масову роботу шляхом оновлення змісту різних форм фізичного виховання.

Матеріальна база закладу для виконання цього завдання в цілому перебуває на задовільному рівні: функціонує спортивна зала, тренажерна зала, спортивно-ігровий майданчик.

Наявні акти-дозволи на заняття в цих приміщеннях. Навчальний процес у закладі відбувається згідно з Типовими навчальними планами, розробленим на виконання Закону України «Про освіту», Концепції Нової української школи, Державного стандарту початкової освіти затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 87, у спеціальних закладах загальної середньої освіти для дітей з особливими освітніми потребам.

Відповідно до вимог Міністерства освіти і науки України та Міністерства охорони здоров'я, з метою диференційованого підходу до школярів на уроках фізичної культури всіх учнів за результатами медичних оглядів було поділено на три медичних трупи: основну, підготовчу та спеціальну.

У кожному класі закладу ведеться листок здоров'я, в якому визначено групу за станом здоров'я та змін групи, якщо така була.

Виходячи з вище наведеного усі заходи проводяться з урахуванням фізичного здоров'я школярів, із знанням їхніх можливостей і недоліків. Фізичне виховання передбачає систему занять у формі щоденних фізкультурно-оздоровчих заходів у режимі дня, 2-3 уроків фізкультури на тиждень, позакласної фізкультурно-масової роботи, загальношкільних фізкультурно-масових та спортивно-масових заходів.

Навчальний план з фізичної культури розподіляється на чотири напрямки:

1. Включає в себе проведення 2-3 уроків фізкультури на тиждень: легка атлетика, гімнастика, лижна підготовка, спортивні та рухливі ігри. Серед інноваційних технологій оздоровчого характеру впроваджується пальчикова гімнастика, теренкур (пішохідні прогулянки за маршрутом), ритмопластичні вправи. Третій урок введено в 1-2-3 класах.

2. Спортивно-оздоровчі заходи в режимі дня. Щоденно проводиться ранкова гімнастика, фізкульт-хвилинки під час уроку, дихальні вправи, рухавки для початкових класів, фізичні вправи на корекцію постави на великих перервах для 5-9 класів.

3. Увесь рік працював спортивний клуб «Гарт» за напрямком спортивні ігри, групи: для занять фітнесом, та загальної фізичної підготовки. Всього до занять залучено 61 учнів, заняття проводяться два рази на тиждень, фітнес і загальна фізична підготовка по І разу в два тижні. Учні, які займаються у гуртках проводять показові виступи та майстер-класи на загальношкільних заходах, приймають участь у естафетах, змаганнях з настільного тенісу, піонерболу, футболу, баскетболу. Через пандемію на COVID-19 спортивні змагання з іншими учбовими закладами не організовувались.

4. Спортивні заходи проходили згідно календарному плану. З метою пропагування фізичної культури і спорту серед школярів, вчителів, батьків, удосконалення форм активного відпочинку дітей, ознайомлення із традиціями української національної фізичної культури, впровадження фізкультури в побут школярів, залучення їх до фізичного самовдосконалення, були проведені спортивні змагання з різних видів спорту: футболу, баскетболу, волейболу, бадмінтону, настільному тенісу, легкої атлетики. Гурток «ГАРТ» працює дві групи: одна для хлопців, одна для дівчат. Заняття у гуртку для кожної групи проводяться один рази на тиждень. До занять у гуртку залучені учні 6-9 класів. Гурток відвідують також учні які мають проблеми з дисципліною та поведінкою: Дьяченко Сергій, Карпов Данил, Чмуль Анатолій, Ухлін Ромеш, Хікматуліна Єлизавета та ін.

Для учнів початкової школи були проведені традиційні змагання « козачат» присвячених дню українського козацтва «А ми, тую козацьку славу, збережемо!». У змаганнях прийняли участь учні 3-4 класів. Започаткований і проведений для учнів 1-4 класів турнір «КРУТІШЕ ЗА ВСІХ!». Перемогла дружба. Всі діти отримали задоволення та позитивний настрій.

Змагання серед учнів 5-7, 8-9 класів «Ми роду козацького діти, землі української цвіт!», змагання для дівчат 1-9 кл. «ВИЩЕ, СИЛЬНІШЕ-СПРИТНІШЕ!» пройшли у дружній атмосфері. Найкращий результат показала Пружиніна Кіра. Проведені змагання на звання «ЧЕМПІОН ШКОЛИ – 2022», переможець учень 9А класу Ротанов Дмитро. Естафети допомогли учням проявити найкращі якості у боротьбі за перемогу: взаємодопомоги, підтримки, поваги один до одного. В цих змаганнях теж перемогла дружба. Команди отримали однакову кількість балів. Всі учасники отримали подяки за участь у змаганнях, солодкі призи.

Треба відзначити активність учнів 9а, 9б класів, які упродовж року були прикладом для молодших, як у спорті, так і у ставленні до занять та один до одного.

 

*Охорона праці та безпека життєдіяльності.

Пожежна безпека.

Роботу колективу закладу з охорони праці та безпеки життєдіяльності було організовано за Планом роботи школи у 2021-2022 навчальному році.

Робота здійснювалася за Законом України «Про охорону праці»; Положенням про організацію роботи з ОП та БЖ учасників освітнього процесу в установах і закладах освіти, затвердженим наказом Міністерства освіти і науки від 26.12.2017 №1669; Типовим положенням про службу охорони праці, затвердженим наказом Держнагляду за охороною праці від 15.11.2004 №255 в редакції від 14.04.2017; Положенням про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці та безпеки життєдіяльності в сфері управління Міністерства освіти і науки, затвердженим наказом МОН України від 18.04.2006 №304; Постановами Головного державного санітарного лікаря України; з 24 лютого 2022 року – за Указом Президента України №64, затвердженим законом №2102-IX від 24.02.2022 зі змінами та доповненнями, внесеними Указами Президента № 133/2022 від 14.03.2022, № 259/2022 від 18.04.2022, № 341/2022 від 17.05.2022 року.

Колектив школи у роботі з охорони праці та безпеки життєдіяльності, використовував інструктивно-методичні матеріали, рекомендовані ДОіН обласної державної адміністрації.

Упродовж 2021 - 2022 навчального року з працівниками технічного персоналу, та з учасниками освітнього процесу, нещасних випадків, пов’язаних з навчанням, не сталося.

Також за названий період не сталося жодного нещасного випадку, не пов’язаного з освітнім процесом, побутового нещасного випадку, нещасного випадку на залізниці або на транспорті, ДТП, травм, завданих внаслідок порушень правил пожежної або електробезпеки; правил поводження з вибухонебезпечними предметами, або невідомими предметами, що можуть бути вибухонебезпечними.

Відповідно до вимог чинного законодавства, проводилось навчання працівників школи з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності, пожежної та електричної безпеки. Результати оформлені відповідними протоколами і журналами.

Велика увага приділялася профілактичній роботі, виконанню вимог державних і галузевих стандартів безпеки життєдіяльності.

Ведуться облікові документи:

журнал реєстрації вступного інструктажу з охорони праці;

журнал реєстрації інструктажу на робочому місці;

журнал реєстрації й видачі інструкцій з охорони праці;

журнал реєстрації інструктажів з пожежної безпеки;

журнал реєстрації учнів школи, які потерпіли від нещасних випадків, що сталися під час навчально-виховного процесу;

журнал реєстрації учнів школи, які потерпіли від нещасних випадків, що сталися в побуті;

журнал реєстрації працівників школи, які потерпіли від нещасних випадків, що сталися в побуті;

журнал реєстрації актів-дозволів на проведення занять у кабінетах та актів випробування спортивного обладнання.

Під час виходу дітей на екскурсії обов'язково проводилися інструктажі для учасників освітнього процесу. Виїзди за межі міста не проводились.

Перед кожним уроком проводяться інструктажі для учнів, про що у спеціальних журналах, або відповідних розділах класних журналів, робляться належні записи.

Перед канікулами і святковими днями проводяться дні безпеки дорожнього руху, інструктажі з правил поведінки на вулицях, у транспорті, на кризі, воді, у побуті.

Діяльність технічного персоналу і учасників освітнього процесу регулюється в школі пакетом наказів, що видавалися перед початком та упродовж навчального року:

«Про підготовку до нового 2021-2022 навчального року»;

«Про створення комісії з перевірки готовності теплового господарства до роботи у опалювальний період 2021-2022 рр.»;

«Про посилення заходів протиепідемічної безпеки в закладі через червоний рівень 20.10.2021»;

«Про підготовку енергетичного господарства закладу до роботи в осінньо-зимовий період 2021-2022 років»;

«Про затвердження Плану заходів профілактики травматизму невиробничого характеру у закладі»;

«Про призначення постійно діючої комісії по перевірці знань з питань охорони праці та безпеки життєдіяльності у 2021-22 навчальному році»;

«Про організацію і ведення цивільного захисту в закладі у 2021-2022 навчальному році»;

«Про призначення відповідальних за безпечне збереження будівель, споруд, інженерних мереж у 2021-2022 навчальному році»;

«Про створення навчальних груп з ЦЗ та призначення їх керівників у 2021-2022 навчальному році»;

«Про призначення відповідального за газове господарство та тепломережу у 2021-2022 навчальному році»;

«Про призначення комісії з питань охорони праці у 2021-2022 навчальному році»;

«Про обов'язкове інформування ДСНС про перебування дітей і персоналу вночі в закладі у 2021-2022 навчальному році»;

«Про призначення відповідальних за організацію роботи з охорони праці та безпеки життєдіяльності в закладі у 2021-2022 навчальному році»;

«Про створення постійно діючої комісії з контролю за станом засобів захисту у 2021-2022 навчальному році»;

«Про призначення відповідальних та затвердження протипожежного режиму у закладі у 2021-2022 навчальному році»;

«Про організацію та проведення заходів з питань протипожежного та техногенного захисту об’єктів сфери освіти, безпеки життєдіяльності учасників освітнього процесу в 2021-2022 навчальному році»;

«Про затвердження Плану підготовки учасників освітнього процесу школи до дій у НС - з питань БЖ у 2021-2022 навчальному році»;

Наказ та План заходів з підготовки енергогосподарства школи до осінньо-зимового сезону 2021-22 років;

«Про позапланову внутрішню перевірку стану пожежної безпеки у закладі у 2021-2022 навчальному році»;

«Про організацію та проведення заходів з питань ПБ і ТЗ БЖ учасників освітнього процесу під час зимових канікул у 2021-2022 навчальному році»;

«Про затвердження інструкцій для харчоблоку НАСРР, охорони праці та безпеки життєдіяльності»;

«Про підготовку енергетичного господарства закладу до роботи в осінньо-зимовий період 2022-2023 років».

З метою дотримання вимог охорони праці та безпечних умов життєдіяльності, впродовж навчального року в школі були проведені наступні дії з охорони праці та безпеки життєдіяльності:

інструктажі технічного персоналу, педагогічного персоналу, учнів з питань охорони праці, пожежної безпеки, електробезпеки; правил поводження в умовах карантину через гострe респіраторнe хворобe COVID-19, спричиненe коронавірусом SARS-CoV-2; правил поводження при виявленні вибухонебезпечних предметів, або невідомих предметів, що можуть виявитися вибухонебезпечними; надання домедичної допомоги потерпілим, проводилися періодично та систематично, під час виробничого, навчального і виховного процесів;

відпрацьовані програми вступних інструктажів з ОП і БЖ для учнів закладу;

створено та затверджено програму навчання з питань охорони праці і безпеки життєдіяльності для учасників освітнього процесу;

проведені навчання за графіком, згідно «Положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці та безпеки життєдіяльності», затвердженого наказом директора від 20.08.2019 р. №45-а/г;

проведено періодичні перевірки стану ведення журналів інструктажів учителями, класними керівниками і перебіг реєстрації бесід з БЖ з отримувачами освіти у класних журналах.

На нарадах при директорі, педагогічних радах, на методичних об’єднаннях систематично заслуховували питання створення безпечних умов праці та навчання, аналізу стану травматизму неповнолітніх учасників освітнього процесу, дотримання санітарно-гігієнічних норм у закладі, стану пожежної безпеки, системи роботи класних керівників з безпеки життєдіяльності, з батьками робота проводилась індивідуально онлайн.

Проведено навчання посадових та відповідальних осіб з охорони праці, електробезпеки, пожежної безпеки.

З метою профілактики дитячого травматизму протягом першого семестру, в школі проведено:

інструктажі перед початком навчального року, семестру, нової теми, канікул, карантину, перед масовими заходами, змаганнями, конкурсами;

роз’яснювальну роботу щодо профілактики травматизму на перервах, у позаурочний час; вивчення правил дорожнього руху, пожежної та електричної безпеки; правил поводження з вибуховими пристроями, або невідомими пристроями, що можуть виявитися вибуховими тощо;

тематичні бесіди, виховні години.

З метою попередження випадків травматизму в школі організовано чергування педагогів на перервах.

У зв’язку з загостренням епідемічної ситуації, пов’язаної з поширенням у світі захворювання, викликаного новим типом коронавірусу (2019-nСоV), з метою запобігання виникненню і поширенню коронавірусу, у закладі було забезпечено проведення комплексу профілактичних заходів, спрямованих на профілактику інфекційних захворювань:

1.     Посилено контроль за дотриманням санітарно-гігієнічного, протиепідемічного та дезінфекційного режиму у закладі.

2.     Велося спостереження за станом здоров’я учасників освітнього процесу – сиріт та дітей, позбавлених батьківської опіки, які постійно перебувають у закладі.

3.     В разі виявлення хворого на інфекційну хворобу – розроблено план заходів для його ізоляції від здорових, та негайного повідомлення про цей випадок відповідному закладу охорони здоров’я, згідно Рекомендацій щодо дій при виявленні особи, яка відповідає визначенню випадку 2019-nCoV, затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України від 24.01.2020 №185.

4.     З метою попередження виникнення і поширення інфекційних хвороб, медичний персонал закладу забезпечує протиепідемічні заходи: постійне спостереження персоналу за дітьми, контроль температури тіла з занесенням даних до відповідного журналу; раннє виявлення та ізоляція хворих; контроль виконання карантинних заходів; проведення профілактичної та поточної дезінфекції; інформування структурних підрозділів охорони здоров'я.

5.     Забезпечено запас дезінфекційних та мийних засобів, дозволених для використання у дитячих закладах.

6.     Забезпечено систематичне проведення поточних дезінфекцій двічі на день, залежно від епідеміологічної ситуації.

7.     Проведено дезінфекцію м’якого інвентарю; постільні речі оброблені у дезінфекційній камері.

8.     Учасники освітнього процесу забезпечені засобами дотримання особистої гігієни

9.     У всіх приміщеннях закладу щоденно проводиться вологе прибирання з використанням мийних і дезінфекційних засобів, за відсутності дітей, при відкритих вікнах, кватирках та фрамугах.

10. Забезпечено оптимальний температурний режим, регулярне кутове та наскрізне провітрювання, згідно санітарних вимог.

11. У приміщеннях забезпечено дезінфекцію бактерицидними лампами за відсутності людей, відповідно до інструкцій.

12. Забезпечено контроль за проведенням обов’язкових попередніх (до прийняття на роботу) та періодичних профілактичних медичних оглядів працівників у порядку, встановленому чинним законодавством, У випадку встановлення ознак інфекційного захворювання, забезпечено негайне відсторонення учасників освітнього процесу від роботи або занять в порядку, визначеному законодавством.

13.В процесі запровадження карантинних дій у закладі, проведено просвітницькі та роз’яснювальні заходи з батьками, опікунами та дітьми: гігієнічне навчання, інформування про запобігання поширенню коронавірусу, правил поведінки за межами закладу, у громадському транспорті; правил пожежної, електробезпеки, поводження з вибухо- та вогненебезпечними предметами, а також предметами, що можуть слугувати для перенесення інфекцій.

14. В закладі вжито усіх заходів за вимогами листа Держпродспоживслужби Дніпропетровської обласної державної адміністрації в департамент освіти і науки від 10.03.2020 року №1750.

Через вторгнення військ Російської Федерації в Україну, учасники освітнього процесу були переведені в режим дистанційного навчання.

Педагогами школи ведеться постійна робота по запобіганню позашкільного травматизму отримувачів освіти, проводяться он-лайн бесіди, відеопокази, в тому числі, за участю батьків, з пожежної, електробезпеки; з правил безпечного поводження в разі настання надзвичайної ситуації; правила безпеки під час евакуації; правил безпеки під час обстрілу, бомбардування, штурму населеного пункту.

Наказом від 30.03.2022 р. № 46 «Про проведення заходів щодо безпеки життєдіяльності учасників освітнього процесу» в закладі затверджені Методичні рекомендації:

проведення бесід зі здобувачами освіти з питань уникнення ураження мінами і вибухонебезпечними предметами;

поводження у умовах надзвичайної ситуації;

ілюстрована інструкція з поводження з підозрілими предметами на вулиці.

На виконання листа департаменту освіти і науки від 12.04.2022р. №1774/0/211-22, в період з 12.04.2022 р. по 12.05.2022 р., з 43 педагогічних працівників закладу на сайті Асоціації саперів України з метою навчання та отримання сертифікатів, зареєструвалися 33 особи. Станом на 13.05.2022 року закінчили навчання і отримали сертифікати дев’ять педагогів: Андрій Буряк, Вікторія Білоусова, Дарина Сердечна, Ганна Сапогова, Ірина Кибальна, Карина Кисельова, Тетяна Демиденко, Тетяна Толкачова, Юлія Мамонова.

Адміністрація школи й учасники освітнього процесу особливу увагу приділяють виконанню правил пожежної безпеки. На початок нового 2021-2022 навчального року усунені практично всі порушення Правил пожежної безпеки в Україні:

виконані роботи по заміні облицювальних матеріалів з невизначеними пожежонебезпечними властивостями стін і стелі спального корпусу та їдальні на безпечні матеріали;

спальному корпусі, одночасно з ремонтними роботами по заміні матеріалів, проведені роботи з реконструкції внутрішнього пожежного водопостачання;

з Орендарем котельні закладу погоджений план робіт з підготовки школи до опалювального сезону, в тому числі забезпечення котельні пожежною сигналізацією;

паспортизовані пожежонебезпечні об’єкти.

У цілому аналіз роботи закладу з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності, пожежної безпеки свідчить про належний рівень організації роботи на цих ділянках і проведення відповідних профілактичних заходів.

 

*Взаємодія з органами місцевого самоврядування, громадськістю.

Управління навчальним закладом здійснюється відповідно до нормативних документів, які окреслюють діяльність усіх органів самоврядування, координують плани роботи, встановлюють регламент (регулярність) проведення засідань, зборів, підвищують ступінь активності членів самоврядування.

Управління навчальним закладом неможливо без участі батьків, учнів, громадськості. Тому серед стратегічних напрямів діяльності школи визначено розвиток державно-громадського управління, розширення зв’язків із батьками, громадськими організаціями, сприяння розвитку учнівського та педагогічного самоврядування. Система державно-громадського управління закладом успішно функціонує завдяки чіткій структурі та раціональному розподілу обов’язків між усіма структурними підрозділами.

В закладі визначено такі органи громадського самоврядування:

загальні збори педагогічних, медичних і технічних працівників, учнів, батьків, представників громадськості;

педагогічна рада;

рада учнівського самоврядування школи;

класні учнівські збори;

рада учнівського самоврядування класу;

батьківські збори класу;

батьківській комітет класу;

батьківська рада школи.

Основною метою державно-громадського управління школою є оптимальне поєднання принципів єдиного керівництва та самоуправління на всіх ланках і етапах управлінської діяльності.

Неодмінною умовою розвитку закладу є співпраця педагогічного колективу з батьками учнів. Досвід роботи переконав, що досягти ефективних результатів у навчанні та вихованні, реабілітації учнів можна лише на підґрунті толерантності, тісної взаємодії педагогів і батьків та єдності їхніх поглядів на розвиток дитини з особливими освітніми потребами.

правило, під час батьківських зборів, окрім організаційних питань, порушуються проблеми адаптації новоприбулих учнів, культури поведінки, психологічні аспекти подолання стресів.

Батьки допомагають готувати дітей до свят, разом готують виставки, шиють костюми для виступів.

Збори батьків у класах проводяться не рідше двох разів за семестр. На них розглядаються питання спільної діяльності батьків, учнів і школи.

Для підвищення педагогічної культури батькам проводяться заняття батьківського всеобучу. Всі питання, які хвилюють батьків, пропозиції, поради, побажання розглядаються на засіданнях батьківського комітету.

На батьківських зборах аналізуємо навчальні досягнення учнів, їхні можливості, надаємо поради батькам, як виховувати дітей, планувати проведення спільних заходів із учнями та педагогічним колективом.

На загальношкільних зборах адміністрація школи звітує про проведену роботу, розробляє перспективний план спільної роботи. Батьки вносять пропозиції щодо покращення навчання і виховання, утримання дітей у закладі, обговорюють проблемні питання.

Але, на жаль, в зв’язку з карантинними обмеженнями, введенням військового стану на території України у 2021-2022р. ця робота проводилась онлайн, дистанційно, індивідуально, через месенджер VIBER.

Дякую за увагу!